Hlavní navigace

Předčasný důchod a předdůchod není totéž. Přečtěte si, v čem se liší

29. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přestože znějí podobně, jedná se o dvě rozdílné věci. Přečtěte si, v čem se od sebe liší předčasné starobní důchody a novinka v podobě tzv. předdůchodů.

Přestože předčasný starobní důchod a připravovaný předdůchod mají podobné názvy, nejedná se o totéž. Přečtěte si, v čem se liší.

Specifika předčasné penze

Předčasný starobní důchod (starobní důchod před dosažením důchodového věku) je vyplácen z průběžného důchodového systému a nárok na něj občanovi vznikne splněním podmínek zákona o důchodovém pojištění. Předně musí získat potřebnou dobu pojištění stanovenou pro řádný starobní důchod a do dosažení důchodového věku ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, mu musí chybět nejvýše:

  • 3 roky, pokud je jeho důchodový věk nižší než 63 let nebo
  • 5 let, pokud jeho důchodový věk činí alespoň 63 let a dosáhl věku alespoň 60 let (týká se nejdříve mužů narozených v roce 1953 a žen narozených v roce 1956, které nevychovaly žádné dítě).

Pokud vám je přiznán předčasný starobní důchod, nemůžete již požádat o řádnou penzi. Snížení peněz, které předčasný důchod přináší, je tak trvalé. Výši srážky se odvíjí od doby, která chybí do dosažení řádného důchodového věku.

Čtěte více: Vyšší krácení předčasných důchodů v roce 2012

K předčasnému důchodu si nelze souběžně vydělávat žádnou činností, která zakládá účast na důchodovém pojištění. Jestliže k takovému souběhu dojde, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) pozastaví výplatu předčasného důchodu až do data dosažení důchodového věku nebo ukončení výdělečné činnosti. Předčasný důchod se též nevyplácí při pobírání podpory v nezaměstnanosti či podpory při rekvalifikaci.

Předčasný důchod lze naopak vyplácet při

  • tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy rozhodný (sjednaný i skutečně dosažený) příjem nedosahuje 2 500 Kč/měsíc,
  • činnosti vykonávané na základě dohody o provedení práce pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč,
  • výkonu samostatné výdělečné činnosti (podnikání) v rozsahu, který nezaloží účast na pojištění (tj. v roce 2012 do výše ročního příjmu 60 329 Kč).

Co je předdůchod

Předdůchod, který od nového roku zavede zákon o doplňkovém penzijním spoření, nebude vyplácen z důchodového pojištění. Půjde totiž o produkt penzijního připojištění, jehož vyplácení budou zajišťovat penzijní společnosti. Pobírání předdůchodu bude pro výpočet řádného starobního důchodu považováno za vyloučenou dobu, takže negativně neovlivní jeho výši. 

Čtěte více: Od příštího roku bude umožněn odchod do předdůchodu. I pro OSVČ

školení účto leden 23 Kučerová

Příjemci předdůchodu, kteří budou zároveň výdělečně činní, budou mít možnost volby mezi hodnocením doby pobírání předdůchodu jako vyloučené doby nebo hodnocením vyměřovacích základů z výdělečné činnosti, upřesnila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).