Hlavní navigace

Předdůchody nabývají reálné podoby. I pro OSVČ

2. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Předdůchody by měly být zavedeny od příštího roku. Čtěte o zdravotním pojištění předdůchodců, podmínkách nároku i výhodnosti oproti předčasným důchodům.

Od ledna roku 2013 by mělo být možné čerpat takzvané předdůchody. Lidem, kteří se rozhodnou odejít do penze dříve a využít novinky v podobě předdůchodu, bude stát platit zdravotní pojištění. Výhodou je, že na rozdíl od předčasného důchodu nebude v případě předdůchodu ovlivněna výše jejich starobního důchodu čerpaného z průběžného důchodového systému.

Do předdůchodu o pět let dříve

Až pět let před nárokem na vstup do starobního důchodu budou moci takzvaní předdůchodci čerpat penze ze systému doplňkového penzijního spoření. Základní podmínkou je minimální výše měsíčního předdůchodu. Ta musí činit nejméně třicet procent průměrné mzdy. V současnosti odpovídá zhruba 8000 korunám.

Čtěte také: Ve hře je nový zaměstnanecký benefit. Předdůchod

Na předdůchod by lidem měli přispívat zaměstnavatelé. A to v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy transformovaného současného penzijního připojištění. Samozřejmě je možné využít také částku, kterou si lidé naspoří sami. Do předdůchodu tedy zřejmě bude moci odejít i osoba samostatně výdělečně činná, která si sama naspoří. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je cílem tohoto opatření umožnit čerpání lidem ve věku blížícímu se nástupu do důchodu, kteří mají například vzhledem k charakteru profese obtížné uplatnění na trhu práce. Zvláště v některých oborech je možnost zaměstnání v předdůchodovém věku snížená. Samozřejmě existuje řada profesí, kde je opotřebení organismu daleko vyšší než v jiných profesích. 

Předdůchod na rozdíl od starobního důchodu nepřerušíte

V návrhu se počítá s měsíčním vyplácením předdůchodů. Ovšem přerušení nebo pozastavení výplat možné nebude. Předdůchody však budou výhodnější než současné předčasné důchody. Po odchodu do předčasného starobního důchodu se totiž lidem vypočítá penze na základě snížené procentní výměry. Vyplacená částka je proto nižší, než kdyby tito lidé odešli do starobního důchodu v řádném termínu. A to i po dosažení starobního důchodu. Díky tomu, že by měly být předdůchody vypláceny z doplňkového penzijního spoření, se výše výplaty starobního důchodu při pobírání předdůchodů nezmění.

Čtěte také: Zrušení penzijního připojištění může vyjít na desetitísíce korun

MM_socky3

Ne všichni zaměstnavatelé si příspěvek na předdůchody budou moci ihned dovolit. Oproti původnímu návrhu, kdy se počítalo pouze s vybranými fyzicky náročnými profesemi, budou moci zaměstnavatelé přispívat všem svým zaměstnancům na základě kolektivní smlouvy či interního předpisu. Na druhé straně se s ohledem na připravované daňové zvýhodnění příspěvků odváděných na tyto předdůchody jistě stane zajímavým zaměstnaneckým benefitem umožňujícím zvyšovat konkurenceschopnost zaměstnavatele, tak jak se ukazuje i dnes při využívání současných možností poskytování příspěvků zaměstnavateli na penzijní připojištění se státním příspěvkem, uvedl již dříve pro server Podnikatel.cz Vít Samek, vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).