Hlavní navigace

Předplaťte si mateřskou dovolenou

25. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podmínky účasti na nemocenském pojištění se podnikatelům v roce 2009 výrazně zjednodušily. Výhodnější jsou zejména pro podnikatelky plánující mateřskou dovolenou. A ta může být velmi příjemná. Předplacením nebo doplacením nemocenského lze dosáhnout měsíční dvaceti devíti tisícové dávky.

Od roku 2009 může být OSVČ nemocensky pojištěna i v případě, že neplatí zálohy na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pojistné se nově hradí na samostatný účet, a to odděleně od důchodového pojištění. Variabilním symbolem je rodné číslo pojištěnce. Splatnost je od 1. do 20 dne následujícího měsíce.

Aby podnikatelka dosáhla nejvyšší možné peněžité pomoci v mateřství (PPM) je nutné dosažení nejvyššího denního vyměřovacího základu. Toho lze dosáhnout měsíční platbou nemocenského ve výši 1 004 Kč. Měsíční maximální výše peněžité pomoci v mateřství činí 28 890 Kč. O kombinaci příjmů ze zaměstnání se samostatnou výdělečnou činností, možnosti předplacení či doplacení nemocenského čtěte více: Maximální výše mateřské pro podnikatelky? Není problém

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).