Hlavní navigace

Předtím „tajná“ studie k #EET je konečně dostupná online, stáhněte si ji

21. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Temné vody kolem studie k e-tržbám, která se dostala pod palbu kritiky hned dvakrát, se rozčeřily. Ministerstvo financí se jí nakonec rozhodlo zveřejnit.

10 až 15 miliard korun ročně má přinést do státní rozpočtu elektronická evidence tržeb (EET). Roční náklady celého projektu přitom přijdou až na 396 milionů korun a náklady na jeho vytvoření by měly dosáhnout až 337 milionů korun. To jsou zřejmě hlavní závěry studie k EET, kterou zveřejnilo na svých stránkách ministerstvo financí. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Předtím „tajná“, nyní k dispozici přímo na stránkách MFČR. 

Upozorňujeme, že údaje ve studii proveditelnosti jsou pouze hrubým návrhem celého systému EET a cílem studie bylo prokázat proveditelnost a odhadnout rozpočet, nikoliv detailně navrhnout systém či finanční náklady, komentovalo ministerstvo zveřejnění studie. Proč najednou dokument uvolnilo, však na tomto odkazu nekomentovalo. 

Otazníky kolem zakázky na studii

Kolem studie bylo však od začátku hned několik otazníků. Studii totiž zpracovávala poradenská společnost BDO IT. Jenže tu podle online deníku Echo 24 vyšetřovala ještě v září policie kvůli předraženým zakázkám. 

Navíc to, že zakázku od státu získala právě společnost BDO IT, bylo podle opozičního poslance za ODS Zbyňka Stanjury nestandardní. Proto v písemné interperlaci vyzval ministra financí Andreje Babiše, aby ministr zopověděl otázky kolem nákladů na studii. 

Jak vyplynulo z odpovědí Babiše, už v roce 2014 bylo rozhodnuto, že na základě schváleného záměru vlády si ministerstvo nechá zpracovat studii k EET. Jako nejvýhodnější vyhodnotilo ministerstvo financí nabídku společnosti BDO v ceně do 500 tisíc korun bez DPH. Před vyhlášením vítěze bylo toto výběrové řízení zrušeno, napsal v odpovědi pro Stanjuru Andrej Babiš.

Jenže následně byla firma ministerstvem oslovena znovu, aby se stala dodavatelem projektové podpory k projektu EET v maximálním rozsahu 100 hodin s limitem do 199 900 korun. Na základě nově nastavených parametrům se ministerstvo dostalo na veřejnou zakázku malého rozsahu, díky čemuž nemuselo znovu vypisovat výběrové řízení a firma BDO IT měla své peníze jisté.

Čtěte více: Stát zaplatil 200 tisíc korun za studii k #EET firmě, kterou prověřuje policie

Ministerstvo nejdříve studii poskytnout nechtělo, teď otočilo

Další rozruch kolem studie nastal tehdy, když si její znění vyžádal aktivista Michal Škop, a to na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Jak ale Škop upozornil pro HlídacíPes.org, ze 192 stránek studie bylo

  • 136 kompletně začerněných stránek
  • 19 z velké části začerněných stránek
  • 10 z menší části začerněných stránek
  • 24 nezačerněných stránek
  • a 6 stránek je prázdných

Musím se omluvit MFČR: stihli mi poslat vyžádaný dokument dle infozákona ohledně EET. Poslali to v poslední den prodlouž...

Zveřejnil(a) Michal Škop dne 11. říjen 2015

Škop se proto na základě toho odvolal a dostal zpět dokument, který měl naopak strány zabílené. Tentokrát je výmluva “obchodní tajemství”, “osobní údaje” a taky novinka “finanční stabilita systému”, komentoval počin ministersva financí Michal Škop na svém profilu na Facebooku. 

Nyní je však studie k EET dostupná online, stáhnout si ji můžete přímo na tomto odkazu

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).