Hlavní navigace

Obchody mohou mít otevřeno až do 23 hodin, zmírnila pravidla pro farmářské trhy

23. 11. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Od pondělí 23. listopadu se zmírnila omezení obchodů i farmářských trhů. Obchody mohou nově mít otevřeno až do 23 hodin.

Pro farmářské trhy se zase zmírnilo omezení počtu zákazníků. Nově bude platit stejné jako pro kamenné obchody, tedy 1 osoba na 15 metrů čtverečních (doposud platilo 1 osoba na 20 metrů čtverečních). Server Podnikatel.cz pravidelně aktualizuje přehled, která všechna opatření platí. Přehled je aktuální k 23. 11.

Opatření platná pro podnikatele

Zákaz:

 • maloobchodního prodeje a prodeje poskytování služeb v provozovnách – existují ale výjimkyjako jsou například potraviny, drogerie či salóny pro psy a kočky. Dále musí mít obchody zavřeno mezi 23. hodinou večerní a 5. ranní o a nesmí otevřít v neděli (netýká se čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních, restaurací s výdejním okénkem a hotelových restaurací) a ve svátcích. Obchodníci též musí zajistit, aby v provozovně nebylo více zákazníků, než je 1 zákazník na 15 m2 prodejní plochy.
 • přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb (např. restaurace, hospody a bary), s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např.zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních), a provozoven v ubytovacích zařízeních (tzv. hotelové restaurace)
 • provoz heren a kasin,
 • sázkové kanceláře
 • provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech staveb (např. tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení) a vnitřních prostor venkovních sportovišť, posiloven a fitness center, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách,
 • provoz a používání umělých koupališť (plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata, brouzdaliště), wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb,
 • návštěvy a prohlídky zoologických zahrad,
 • návštěvy a prohlídky muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií,
 • provozování zařízení nebo poskytování služeb osobám ve věku 6 až 18 let zaměřených na činnosti obdobné zájmovým vzděláváním podle § 2 vyhlášky č. 74/2005 Sb., jako jsou zejména zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování.
 • koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté,
 • společný zpěv více než 5 osob ve vnitřních prostorech staveb, s výjimkou bydliště, a to i když se jedná o výkon práce nebo podnikatelské činnosti, s výjimkou mateřských škol,
 • poutě a podobné tradiční akce,
 • kongresy a jiné vzdělávací akce,
 • veletrhy

Omezení:

 • Pro provozy nepřístupné zákazníkům – platí sice povinnost nosit roušky, ale tam, kde pracovníci pracují na jednom místě a sedí alespoň 2 metry od sebe, se roušky nosit nemusí.
 • Pro všechny otevřené provozovny – všechny provozovny musí mít u často dotýkaných předmětů (hlavně kliky, zábradlí, nákupní vozíky) umístěny dezinfekční prostředky tak, aby byly k dispozici pro zaměstnance i zákazníky provozoven a mohly být využívány k pravidelné dezinfekci. Platí i pravidla ohledně informování zákazníků.
 • Pro hotelové restaurace - musí zavírat nejpozději ve 23 hodin a nesmí otevřít do 5 hodin do rána. Dále platí v těchto provozech i zákaz živé hudby a poskytování bezdrátového internetového připojení pro veřejnost. V restauracích musí hosty usazovat tak, aby byl mezi nimi rozestup alespoň 1,5 metru (s výjimkou zákazníků u jednoho stolu). Platí i další pravidla, například ohledně počtu hostů.
 • Pro farmářské trhy – provozovatelé farmářských trhů a ostatních venkovních trhů a tržišť musí zajistit minimálně čtyřmetrové odstupy mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy a také umístit nádoby s dezinfekčními prostředky u každého prodejního místa. Od 28. 10. na nich lze prodávat jen ovoce, zeleninu, maso, vejce a pečivo vyrobené v ČR. Je na nich navíc omezen počet osob. Na 15 metrů čtverečních může být maximálně 1 člověk. Na místě se nesmí konzumovat žádné potraviny.
 • Pro velká nákupní centra (nad 5000 m2) – mohou zůstat otevřená, ale v nich mohou být otevřeny jen vybrané prodejny. Podobně jako restaurace nesmí nabízet Wi-Fi a musí omezit místa k odpočinku a plnit další pravidla.
 • Pro ubytovací služby – mohou své služby prodávat jen někomu. Přehled, koho mohou hotely ubytovat.

Nařízení:

 • Pro všechny zaměstnavatele - zaměstnavatelé mají dle nařízení povinnost využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem charakteru práce a provozním podmínkách vykonávat v místě bydliště (tzv. home office).

Opatření platná pro všechny občany

Kde se musí nosit roušky

 • Ve všech vnitřních prostorech staveb mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj).
 • V prostředcích veřejné dopravy a na zastávkách MHD.
 • V autech, pokud nejede řidič sám či s členy rodiny.
 • Na veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti.
 • Existují výjimky, kdo a kdy roušky nosit nemusí.

Anketa

Co by vláda měla udělat?

Kde platí zákaz pití alkoholu

Zákaz pití alkoholických nápojů platí na veřejně přístupných místech.

Kde platí zákaz návštěv

V nemocnicích a sociálních zařízeních platí zákaz návštěv. Výjimku mají návštěvy u nezletilých, zdravotně postižených či umírajících. Přítomnost otců u porodu je povolená, ale pouze za splnění stanovených podmínek.

Jak je omezeno shromažďování a pohyb

Pobývat na veřejně přístupných místech lze je ve skupinách, které zahrnují maximálně 6 osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na svatbě, prohlášení osob o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, nebo pohřbu; tyto osoby jsou povinny zachovávat při kontaktu s ostatními osobami, s výjimkou členů domácnosti, odstup nejméně 2 metry, pokud to je možné.

Omezen je i pohyb, až na výjimky zákaz nočního vycházení (od 23 do 5 hodin).

Tip-ucto-legislativni_zmeny_21

Právo pokojně se shromažďovat se pak nyní omezilo na nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry, přičemž každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének.

Kde se na školách učí distančně

Kromě mateřských škol, škol při zdravotnickém zařízení, 1. a 2 tříd základních škol a žáků závěrečných ročníků středních škol a žáků čtvrtých ročníků šestiletých vzdělávacích programů v konzervatoři je zakázána osobní přítomnost studentů ve školách. Další výjimkou je účast na klinické a praktické výuce a praxi studentů studijních programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů, a studentů vykonávajících pedagogickou praktickou výuku a praxi v mateřských, základních a středních školách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).