Hlavní navigace

Přehled pro pojišťovnu se týká i těch bez daňového přiznání. Termín již vypršel

12. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pro některé poplatníky již vypršel termín pro odevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu. Týká se to těch, kteří letos nepodávali daňové přiznání.

I když poplatník přiznání nepodává, přehled pro zdravotní pojišťovnu odeslat musí. A letošní termín už vypršel.

Pro poplatníky bez daňového přiznání totiž platil termín 9. dubna, do tohoto data museli svůj přehled pojišťovně odeslat. Pro ostatní poplatníky, kteří nevyužívají služeb daňového poradce, platí nejzazší termín čtvrtek 3. května.

Lhůta pro přehled je do jednoho měsíce od daňového přiznání

Lhůta pro přehled ale souvisí s termínem podání daňového přiznání na finančním úřadě. Přehled se podává do jednoho měsíce od podání daňového přiznání. Pokud poplatník odevzdal přiznání již v lednu, svůj přehled pro zdravotní pojišťovnu už měl dávno odeslat.

Čtěte také: Nezapomeňte na přehledy o příjmech a výdajích. Jak ho lze dodat na sociálku?

Před odevzdáním přehledu pojišťovny doporučují zkontrolovat si všechny údaje. Stává se totiž, že některé odevzdané přehledy jsou vyplněny chybně a musejí se pak vracet poplatníkům k opravě.

Podle pojišťoven se nejčastěji jedná o chybně vyplněný nebo neuvedený počet měsíců, ve kterých pro OSVČ platil minimální vyměřovací základ, chybně uvedené číslo pojištěnce, především u cizinců – uvádějí IČ nebo datum narození namísto přiděleného čísla pojištěnce, není vyplněna část „Prohlášení pojištěnce“, tedy důvod a období, po které pro tyto osoby neplatila povinnost platit zálohy nebo pro ně nebyl stanoven minimální vyměřovací základ. Dále je to také chybně uvedená nová výše zálohy, především u osob, za které je současně plátcem stát a chybně uvedené bankovní spojení plátce – struktura účtu, kód banky, upozornil Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Čtěte také: 10 chyb, kterých se OSVČ dopouští u přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ

Pozor na splatnost nedoplatku i vyšší zálohy z přehledu

Pokud z vyplněného přehledu vychází nedoplatek na pojistném, musí ho poplatník uhradit do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled. Přeplatek pojistného je pak plátcům buď vracen, nebo je použit na úhradu jiného splatného závazku, který vůči zdravotní pojišťovně mají.

Čtěte také: Jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu

Důležité je pak změnit i zálohy na pojištění. Pokud z přehledu vyšly zálohy vyšší než v předchozím období, poplatník je povinen je zaplatit již v měsíci, ve kterém přehled podal nebo měl být podán. Pokud pošle zálohu nižší, pojišťovna účtuje automaticky penále.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).