Hlavní navigace

Přehled pro zdravotní pojišťovnu můžete poslat několika způsoby. Které to jsou?

2. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Zdravotní pojišťovny rozšiřují možnosti, jak odeslat Přehled o příjmech a výdajích OSVČ. Lidé však stále upřednostňují papírový dokument.

Většina OSVČ v současné době stále vyplňuje Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnost ručně. Postupuje tak podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až 80 % OSVČ. Papírový tiskospis si vyzvednou, ručně vyplní a poté odesílají poštou, přičemž většina pojišťoven už dnes nabízí elektronické podaní.

Posílejte elektronicky

K tomu, aby OSVČ mohla odeslat přiznání elektronicky, musí mít s pojišťovnou podepsanou smlouvu o zabezpečené elektronické komunikaci a vlastnit certifikát pro přístup. Tento způsob si u VZP vybralo už 5,5 tisíc klientů. U OZP je elektronické podání jednodušší. Při registraci do programu VitaKarta Online podává OSVČ své přiznání i bez znalosti způsobu podávání Přehledu a nutnosti certifikátu. Stačí jen vyplnit potřebné finanční údaje a pojišťovna sama zajistí výpočet a případné nedoplatky na základě záloh, které má u pojištěnce evidovány.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Vyplňujte elektronicky

Kromě elektronického podání je možné ještě vyplnit elektronický tiskopis, které pojišťovny nabízejí ve formátu tzv. interaktivního PDF. Ty si můžete stáhnout pro příslušnou pojišťovnu i na serveru Podnikatel.cz, pokud jste nezvolili Interaktivní přiznání pro daň z příjmů, které již v sobě Přehled obsahovalo. Tento elektronický dokument lze poté buď vytisknout a odeslat na příslušnou pojišťovnu, nebo ho odeslat prostřednictvím datové schránky (zde není nutný podpis, protože datová schránka sama o sobě garantuje autenticitu odesílatele).

VZP navíc umožňuje odeslat Přehled i pomocí e-mailu, ale je nutné, aby dokument byl odeslán z e-mailu, který má pojišťovna u pojištěnce evidovaný.

Na vyplnění je stále ještě čas

Přehled musí OSVČ předložit zdravotní pojišťovně nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání, takže posledním dnem pro jeho odevzdání je pátek 2. května 2015. Případný nedoplatek je třeba uhradit do osmi dnů od data, kdy byl nebo měl být Přehled podán.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).