Hlavní navigace

Přehledy a doplacením pojistného to nekončí, musíte ještě změnit zálohy

7. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
S podáním přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu se pojí ještě jedna důležitá věc. Podnikatelé musí změnit zálohy na pojistné na rok 2016. Víme odkdy.

Daňové přiznání a přehledy jste podali a daně a sociální a zdravotní pojištění již doplatili a myslíte si, že máte už od daní na čas pokoj? Omyl, nezapomeňte ještě změnit zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro rok 2016.

Tip: Přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení stahujte na serveru Podnikatel.cz. Jedná se o interaktivní formulář, který vám vyplnění usnadní.

Na přehledy máte čas do začátku května

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Nezapomeňte změnit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Zatímco termín pro podání daňového přiznání a doplacení daní již vypršel na konci minulého týdne, na podání přehledů a případnou úhradu pojistného máte ještě čas do pondělí 2. května. OSVČ by měly mít na paměti jednu odlišnost přehledu pro sociálku vůči přehledu pro zdravotní pojišťovnu. Zatímco u zdravotní pojišťovny vyplňují jako hlavní identifikátor a variabilní symbol rodné číslo, u ČSSZ jde o speciální číslo, které sociálka přiděluje každému podnikateli při registraci.

Jakmile podáte přehled, máte 8 dní na doplacení pojistného. Pozor na to, že pojistné musíte uhradit do 8 dnů od reálného podání přehledů. Pokud tedy podáte přehled dříve než v poslední den lhůty, musíte pojistné rovněž doplatit dříve. Za den platby se považuje den, kdy má ČSSZ nebo zdravotní pojišťovna peníze na účtě. Doplatek je možné uhradit hotově, převodem nebo klasickou poštovní složenkou. 

Tip: Přehled pro VZP stahujte na serveru Podnikatel.cz. Jedná se o interaktivní formulář, který vám vyplnění usnadní.

Změna záloh u zdravotního pojištění

Ani podáním přehledů a doplacením pojistného však pro většinu OSVČ povinnosti vůči státu nekončí. Musíte totiž ještě změnit zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2016. Postup se navíc u obou pojištění liší. U zdravotního pojištění se totiž zpravidla mění už v lednu. Kdo v loňském roce platil minimální zálohy (či zálohy nižší než 1823 korun), musel jejich výši změnit už za leden 2016. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se totiž zvýšila o 26 korun z 1797 na 1823 korun.

Splatnost zdravotního pojištění je do 8. dne následujícího měsíce. U lednových změn tedy už únorová platba musela odcházet v nové výši. Jestliže vám však v přehledu pro zdravotní pojišťovnu vyšla vyšší záloha než 1823 korun, musíte výši záloh opět změnit. Novou zálohu zaplatíte prvně za měsíc, ve kterém jste přehled podali. Kdo tedy podá přehled v dubnu, musí za duben (tedy v květnové platbě do 9. května) již platit novou zálohu.

Změna záloh u sociálního pojištění

U sociálního pojištění je situace nicméně odlišná. OSVČ, které již vykonávaly činnost v předchozím roce, platí zálohy stejné jako v loňském roce až do té doby, než podají přehled za rok 2015. Novou výši minimálních záloh platí od ledna jen podnikatelé, kteří teprve začali podnikat. Všichni ostatní změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2015, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Pokud jim vyjde suma nižší než minimální záloha, budou platit právě minimální zálohu.

Rozdíl je i ve splatnosti záloh. Zatímco u zdravotního pojištění se zálohy platí do 8. dne následujícího měsíce, u sociálního pojištění je splatnost záloh od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Výše minimálních záloh na sociální pojištění pro OSVČ hlavní činí pro rok 2016 1972 korun. Nová záloha se pak stejně jako v případě zdravotního pojištění uhradí poprvé za měsíc, ve kterém byl podán přehled. Kdo podá přehled v dubnu, musí novou zálohu zaplatit již v platbě do 20. května. Minimální záloha pro samostatnou činnost vedlejší vrostla o 11 Kč, záloha se zvedla z 778 Kč na 789 Kč.

Protože od roku 2016 došlo ke zrušení druhého pilíře důchodové reformy, tj. důchodového spoření, nejsou již zálohy rozděleny dle účasti v tomto pilíři. Minimální vyměřovací základ a minimální zálohy jsou stejné pro všechny pojištěnce, dělí se pouze dle výdělečné činnosti hlavní a vedlejší.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Pozor na chyby u výpočtu záloh

Často se též stává, že zálohy, které OSVČ stanoví v přehledu, jsou uvedeny špatně. U zdravotního pojištění se to týká hlavně OSVČ, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ či zaměňují minimální výši záloh a nulové zálohy. OSVČ, za které pojistné platí stát, nemusí v prvním roce podnikání hradit zálohu na zdravotní pojištění. V druhém roce ale již zálohu platit musí. Hradí ji ve výši na základě příjmů a výdajů (musí tedy platit zálohu alespoň v minimální výši). Oproti tomu OSVČ, které jsou zároveň zaměstnanci, zálohy platit nemusí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).