Hlavní navigace

Přehledy musí řešit i ti, co nepodávají přiznání k dani. Dokdy mají čas?

27. 2. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Přehledy pro ČSSZ i všechny zdravotní pojišťovny na jednom místě. Sáhnout po tiskopisech by měly i OSVČ, které neřeší přiznání k dani. Jaké jsou termíny podání?

Zatímco daňové přiznání některé OSVČ podávat nemusí, přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ podávají takřka vždy, bez ohledu na výši příjmů.

Přehledy o příjmech a výdajích se týkají všech OSVČ, které alespoň část roku formálně podnikaly. Nezáleží tedy na příjmech jako u přiznání. Přehledy tak podávají i podnikatelé, kteří nevydělali ani korunu, zároveň však nepřerušili nebo neukončili činnost. 

Pokud je tedy podnikatel registrován na ČSSZ a zdravotní pojišťovně, musí podat přehledy, i když celý rok fakticky nepodnikal. V přehledu se uvedou příjmy a výdaje nulové. Těm, kteří vědí, že v daném roce nebudou nijak vydělávat, se proto vyplatí činnost přerušit nebo případně ukončit. Často se stává, že podnikatel přerušení činnosti neoznámí a zapomene přehledy podat. Kromě pokuty mu hrozí i to, že mu bude dopočítáno pravděpodobné pojistné.

Vzhledem k tomu, že se mění nový zákon o přestupcích, mohou být sankce za nepodání přehledů o příjmech a výdajích vyšší. Jak moc se výše změní, čtěte v článku Sankce za nepodání přehledů mohou být vyšší. Mění se i pravidla promlčecí lhůty

Dokdy podat přehled, pokud nepodáváte přiznání k dani? 

Lhůty pro odevzdání přehledů OSVČ, které neměly povinnost podávat přiznání k dani, se zdravotních pojišťoven a ČSSZ liší. Zdravotním pojišťovnám je třeba v takovém případě podat přehled nejpozději do pondělí 9. dubna 2018, ČSSZ stačí přehled odevzdat do úterý 31. července 2018.

Nabízíme ke stažení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017 všech zdravotních pojišťoven a také České správy sociálního zabezpečení.. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).