Hlavní navigace

Názor k článku Přehledy OSVČ podávejte výhradně elektronicky, žádá ČSSZ. Jaké jsou termíny? od ViR - Ona to není tak úplně pravda. Vedle elektronického...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 3. 2021 1:08

  ViR

  Ona to není tak úplně pravda. Vedle elektronického podpisu a DATOVÉ schránky je možné podávat přehledy a další dokumenty (a využívat některé online služby ČSSZ) též prostřednictvím e-portálu, ke kterému se, vedle přihlášení přes datové schránky, můžete přihlásit přes "NIA" (Národní identifikační autoritu), a to různými způsoby, kdy lze využít:

  1. Mobilní klíč eGovernmentu
  2. eObčanka
  3. NIA ID (Jméno, heslo, SMS)
  4. IIG (pro cizince - občany EU)
  5. První certifikační autorita a.s. (obdoba e-podpisu)
  6. mojeID (od CZ NIC)
  7. Bankovní identita

  Možnosti 1. a 3. jsou poměrně jednoduché, je to zdarma, ale je nutno zajít na CZECH-POINT (používám, ale návod psali nějací "Hotentoti", patrně "ajťáci" s aspergem nebo autismem, takže to vypadá složitě:-) ), pro možnost 6. by měl stačit mobil, e-mail a vlastní poštovní adresa (nemám ověřeno). Možnost 1., Mobilní klíč eGovernmentu, jde pořídit i tak, že se "připojí" k datové schránce, nebo jinému identifikačnímu prostředku - viz výše. Přístup je pohodlnější, mobilem se při přihlašování přes aplikaci jen "vyfotí" QR kód a do aplikace v mobilu se naťuká PIN, to je celé. Ale vyžaduje to přístup mobilu k datové síti :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).