Hlavní navigace

Překládá mimo EU pro plátce DPH. Stane se tak osobou identifikovanou k DPH?

Jan Molín

Kdy se podnikatel, který je neplátcem DPH, stane osobou identifikovanou k DPH? Může o tom rozhodnout poskytnutí služby do státu mimo EU?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům odborné poradny, které se zaměřují na různé oblasti podnikání. Jedna z otázek z oblasti daní se týká podmínek, za kterých se může podnikatel stát osobou identifikovanou k DPH. 

Dotaz

Chtěla bych se zeptat, zda se podnikatel (neplátce DPH) stane osobou identifikovanou k DPH, pokud poskytne překladatelskou službu mimo EU plátci DPH?

Daňový poradce Jan Molín odpovídá: 

V tomto případě povinnost zaregistrovat se jako identifikovaná osoba podnikateli nevznikne. 

V souladu s ustanovením § 6i zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, totiž zjednodušeně platí, že identifikovanou osobou se stává osoba povinná k dani (podnikatel) – neplátce DPH, pokud poskytne službu s místem plnění v jiném členském státě EU. 

Pokud je překladatelská služba poskytnuta plátci DPH mimo EU, místo plnění při poskytnutí této služby je mimo Evropskou unii, a tudíž povinnost registrace za identifikovanou osobu nevzniká.

EBF19

Identifikovaná osoba k DPH

Osoba povinná k dani se stává identifikovanou osobou (tzv. neplnohodnotným plátcem daně) ve smyslu ustanovení § 6g až §6i zákona o DPH pouze za splnění určitých podmínek, a to zejména:

  1. pokud z jiného státu EU pořídí zboží, jehož celková hodnota (bez DPH) překročila v kalendářním roce 326 000 Kč (kromě výjimek týkajících se třístranného obchodu),
  2. ode dne přijetí služby s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku (tedy od podnikatele odkudkoliv ze světa), který nemá sídlo ani provozovnu v tuzemsku,
  3. ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo dodání zboží soustavami nebo sítěmi,
  4. ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.

Kdo se stane identifikovanou osobou, musí podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, kdy se stane identifikovanou osobou, a to ve smyslu ustanovení § 94 odst. 2 zákona o DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).