Hlavní navigace

Překvalifikovanost v životopise může budoucího zaměstnavatele odradit

9. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V některých oborech připadá na jednu pracovní pozici až 40 uchazečů, v administrativě dokonce 70. Jsou lidé ochotni se rekvalifikovat?

Rekvalifikace může výrazně pomoci při hledání nového místa. O tom je přesvědčeno téměř devět z deseti respondentů ankety na portálu Prace.cz. Třetina z nich je pak ochotna rekvalifikovat se i na nižší úrovni vzdělání, než dosud dosáhli. To jsou výsledky aktuálního šetření. Výsledky odpovídají momentální situaci na pracovním trhu. V některých oborech připadá na jednu pracovní pozici až 40 uchazečů. Najít práci v administrativě je téměř nereálné. Na jedno pracovní místo připadá dokonce 70 uchazečů. 

Čtěte také: Praxe může zvýšit mzdu až o třetinu. Po kolika letech se růst zastaví? 

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Rekvalifikaci na stejné i na nižší úrovni

Většina uchazečů, kteří práci skutečně hledají, je pro její získání ochotna podstoupit rekvalifikaci. Plných 59 procent z 1152 respondentů účastníků ankety by přijalo rekvalifikaci na stejné nebo vyšší úrovni vzděláváni, než jaké dosud dosáhli. Dalších 28 procent respondentů dokonce připouští při rekvalifikaci i nižší úroveň vzdělání. Jen sedm procent uchazečů hodlá hledat práci výlučně ve své stávající profesi. Pro zbylých 6 procent není toto téma v současnosti vůbec aktuální. Vysoká míra ochoty rekvalifikovat se je rys, který přispívá pružnosti na trhu práce. Klíčová je přitom volba vhodného oboru i konkrétní profese, uvádí Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC. Dodává, že na českém trhu je dlouhodobě jistá nerovnováha. Získat v současné době uplatnění v administrativě je obtížné. Potíže nemají uchazeči z řady technických specializací. Firmy mají o kvalifikované zaměstnance i v současných podmínkách nouzi.

Čtěte také: Řemeslo versus učení. Neztrácí řemeslo svou váhu? 

Pozor na překvalifikovanost

Přestože jsou lidé ochotni se rekvalifikovat a následně pracovat v zaměstnání, kde je požadováno nižší vzdělání, musí budoucího zaměstnavatele přesvědčit, že hledají opravdu praktické dovednosti a zvolenou profesi hodlají vykonávat v delším časovém horizontu. Určité riziko může v takové situaci plynout z nevhodně sestaveného životopisu. Budoucí zaměstnavatel může nabýt dojmu, že uchazeč je na práci, o níž se uchází, příliš kvalifikovaný, a jeho perspektiva na dané pracovní pozici tudíž není příliš velká. Dá se tomu však předejít, uzavírá Dombrovský.

MM_socky3

Čtěte také: Perličky a bizarnosti, se kterými se firmy setkávají v životopisech 

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).