Hlavní navigace

Překvapení pro všechny, Sobotka podá kvůli Babišovi demisi vlády

2. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Michal Šula, podle licence: Rights Managed
Aktualizováno: Doplněny reakce vládních i opozičních politiků (2. 5. 2017 16:39)
Bohuslav Sobotka dnes překvapil všechny. Před několika chvílemi oznámil, že kvůli kauzám Andreje Babiše podá demisi vlády.

Důvodem je, že Babiš nedokázal uspokojivě odpovědět na své kauzy. Agrofert již navíc prošetřuje finanční úřad a policie.

Vláda podá demisi

Sobotka na dnešní tiskové konferenci nejprve zopakoval, že Babišovy nevysvětlené kauzy ohrožují tři roky práce vlády. Za 4 měsíce nedokázal ministr financí vysvětlit nic. Naopak, otazníků přibývá. Místo vysvětlení se Andrej Babiš snaží odvést pozornost, uvedl Sobotka. Dopis, který Babiš minulý týden doručil, byl pro mě zklamáním. Podezření nevyvrátil. Považuji za nepředstavitelné, aby Andrej Babiš zastával i nadále funkci ministra financí v mojí vládě, doplnil Sobotka. Sobotka ale dále komentoval, že z Babiše nechce dělat mučedníka a že jej proto neodvolá. Místo toho překvapil tím, že podá demisi celé vlády.

Reakce na demisi vlády

Sobotkovo rozhodnutí už vyvolalo řadu ohlasů. Například šéf Senátu Milan Štěch pro ČT uvedl: Premiéra plně podporuju. S takovýmto člověkem (A.Babišem. – pozn. red.) není možné vládnout. 

Ministryně školství Kateřina Valachová se vyjádřila o něco opatrněji, že má na to Sobotka právo a že rozumí složitosti situace.

Lidovci zatím situaci nijak nehodnotí a teprve ji dle slov ministra zemědělství Mariana Jurečky musí probrat.

Hnutí ANO krok Sobotky evidentně zaskočil. Jsem překvapený, to jsem nečekal. Pan premiér poškozuje práci celé vlády, ministrů, postupně ničil pověst vlády neustálými útoky proti mně. Je to zoufalý krok zoufalého člověka. Potvrdila se jeho neschopnost něco rozhodnout, uvedl na Facebooku Babiš.

Pravicová opozice, tedy TOP 09 a ODS, pak hovoří o zbabělosti Bohuslava Sobotky.

Celou situaci zatím neokomentoval prezident Miloš Zeman. Jak uvedl jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, prezident svůj postup oznámí „v pravý čas“.

Podnikatelům se demise nelíbí

Demisi vlády okomentovala i Hospodářská komora ČR, podle které není pád vlády dobrou zprávou pro podnikatele. Vláda se podle komory zavázala ke konci svého mandátu vyřešit některé palčivé problémy současného podnikatelského prostředí a podnikatelům alespoň trochu ulevit ze zátěže, kterou jim naložila. V této chvíli ale není dořešeno ani urychlené snížení byrokratické a administrativní zátěže podnikatelů a v programovém prohlášení vlády avízované zkvalitnění legislativy, ani dořešení důležitých infrastrukturních projektů v dopravě (okruhy, dálnice, přivaděče) i v oblasti vysokorychlostního internetu a na něj navázaných miliard z Evropské unie apod. uvedl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).