Hlavní navigace

Premiér Sobotka se opřel do šéfa státní kasy Babiše kvůli dluhopisům

16. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Michal Šula, podle licence: Rights Managed
Ministr financí musí vyvrátit vážná podezření z daňových úniků, tak zní slova premiéra Bohuslava Sobotky na adresu ministra financí Andreje Babiše.

Šéf státní kasy musí všechny pochybnosti o tom, kde vzal 1,5 miliardu korun na nákup korunových dluhopisů Agrofertu, vysvětlit nejpozději do konce dubna. 

Vyzval ho k tomu premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj Babiš zlehčuje středeční usnesení Sněmovny, podle které má vyvrátit podezření z daňových úniků: Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš by proto neměl usnesení PS bagatelizovat či zpochybňovat a měl by na něj rychle odpovídajícím a dostatečným způsobem reagovat, napsal médiím Sobotka.

Ministerstvo financí i finanční správa musí nákup dluhopisů prověřit

Sobotka zároveň naléhá na ministerstvo financí, aby respektovalo a zohlednilo usnesení Rozpočtového výboru, které se týká kontrol daňových aspektů korunových dluhopisů.

Nit suchou nenechal ani na finanční správě. Ta má podle premiéra postupovat podle zásady padni komu padni. Je proto povinna garantovat občanům, že ve všech případech postupuje striktně v souladu se zákonem. 

Čtěte také: Babiš chce dodanit korunové dluhopisy. Návrh se má dotknout i jeho

Pokládám za nezbytné, aby člen vlády, která ve své politice klade velký důraz na boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu, nebyl sám podezírán z toho, že používal neférové nebo dokonce nezákonné praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní, uvedl Bohuslav Sobotka. 

Babiš pochybení odmítá, vyzývá Sobotku i Kalouska ke zveřejnění příjmů

Ministr financí Andrej Babiš však jakákoli pochybení odmítá. Příjmy, ze kterých jsem koupil dluhopisy, jsem vysvětlil, ukázal a zveřejnil několikrát a udělám to znovu. Jsem jediný politik od listopadu 89, který zveřejnil všechna daňová přiznání za posledních 20 let, napsal Právu.

Čtěte také: Za mé éry bychom korunové dluhopisy už šetřili, říká bývalý šéf finanční správy

Vyzývám tedy novou koalici na politické scéně – pány Sobotku a Kalouska, aby udělali to samé. Transakce s Agrofertem vysvětlím Sněmovně v požadovaném termínu, dodal pro deník Babiš.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).