Hlavní navigace

Přerušení živnosti se nebude muset hlásit, pomůže to statisícům živnostníků

26. 3. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Poslanecká sněmovna v rámci snížení byrokratické zátěže schválila zákon, který ruší podnikatelům povinnost hlásit na živnostenský úřad přerušení své činnosti. Ti si budou moci sami vybrat, zda úřadu tuto skutečnost řeknou.

Poslaneckou sněmovnou prošel minulý týden zákon, který by podnikatelům snížit administrativní zátěž. Jedna z novinek se zřejmě také dotkne živnostenského zákona. Pokud zákon podpoří i senát a prezident, živnostníci by nemuseli živnostenskému úřadu hlásit, že přerušují svoji živnost.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se stávající povinnost ohlašovat přerušení živnosti 6 měsíců předem stejně těžko dokazovala. Nová úprava tak může pomoci statisícům podnikatelů. Jenom vloni přerušilo svoji živnost takřka 200 000 živnos­tníků. Samotní podnikatelé pak změnu vítají, avšak stále upozorňují, že v oblasti byrokracie má Česko stále co zlepšovat.

Přerušení delší než 6 měsíců se nyní musí hlásit

Ještě před velkou novelou živnostenského zákona z roku 2008 platilo, že živnost šlo přerušit pouze na 2 roky. Přestože do té doby nezačal živnostník opět podnikat, jeho živnost se mu po dvou letech automaticky obnovila. Docházelo tak k situacím, kdy živnostník svoji činnost přerušil a přestal se o ni zajímat. Živnost se mu však za dva roky obnovila a jemu tak vznikly nároky vůči zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Všechno změnila až novela živnostenského zákona z léta 2008, která s drobnými úpravami platí doteď. Podle stávajícího živnostenského zákona lze živnost přerušit na jakoukoli dobu, kterou si podnikatel zvolí. Může ji přerušit na rok, ale i třeba na třicet let. Legislativa živnostníkovi pouze přikazuje, aby v případě přerušení delšího než 6 měsíců, tuto skutečnost nahlásil písemně předem živnostenskému úřadu. Živnost se pak považuje za přerušenou od dne, kdy na úřad dojde oznámení o přerušení, či ode dne, které je v oznámení uvedeno. Čtěte také: Nový živnostenský zákon už zítra, většina podnikatelů ho vítá.

Jak však upozorňuje ministerstvo průmyslu a obchodu, tato povinnost podnikatelů se jen stěží vymáhá. Pokud totiž za podnikateli přijde kontrola s tím, že svoji činnost přerušil na dobu delší než šest měsíců a úřadu to neoznámil, může podnikatel jednoduše říci, že to není pravda a že svoji živnost přerušil teprve včera. Novela dává podnikateli možnost oznámit přerušení živnosti na jakoukoliv určitou dobu, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Toto ustanovení bylo častokrát kritizováno, neboť lze jen stěží někomu dokázat, že oznamovací povinnost o přerušení živnosti porušil. Zmíněné ustanovení tak rozhodně v praxi neplnilo tu funkci, která jím byla sledována, přidal se Pavel Fabian z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Nově se rovněž taxativně stanovují povinnosti vyplývající ze živnostenského zákona, které podnikatel nemusí v době, kdy má přerušeno provozování živnosti, plnit. Jedná se například o to, že nemusí označovat místo podnikání či že nemusí označovat provozovnu provozní dobou. To, že podnikatel přeruší činnost a nebude to muset oznámit živnostenskému úřadu, ovšem neznamená, že mu mizí ohlašovací povinnosti vůči další státním orgánům. U finančních úřadů, zdravotních pojišťoven a ČSSZ zůstává vše při starém.

Zákon nyní míří do senátu. Pokud k němu nebude mít ani horní komora parlamentu výhrady a podepíše jej i prezident, měl by vstoupit v účinnost ještě během tohoto roku. Čtěte také: Z diskuze: Mateřská dovolená a přerušení živnosti.

Banner - Jak na daně

Vítaná pomoc pro 200 000 živnostníků

Že se nejedná o úplně bezvýznamnou změnu, dokazují statistiky ministerstva průmyslu a obchodu z loňského roku, kdy ohlásilo přerušení živnosti 193 677 podni­katelů. Čísla potvrzují také samotné živnostenské úřady. V průběhu minulého roku přerušilo živnost cca 8 % podnikatelů evidovaných naším živnostenským úřadem, uvedla serveru Podnikatel.cz Jitka Prchalová, vedoucí živnostenského úřadu v Jablonci nad Nisou.

Také podle samotných podnikatelů se jedná o přínosnou změnu, přestože s ní většina z oslovených zatím nemá žádné zkušenosti. Samozřejmě je to pozitivní krok, ušetří to mnoho času a práce navíc s přerušováním živnosti. Hlavně pro ty, co to mají jako vedlejší příjem a příjmy nemají stálé, domnívá se živnostník Zdeněk Svoboda, který se živí osvětlováním kulturních a jiných akcí.

školení červen 22 - tip do článku

Rozhodně je ale v oblasti byrokracie podle podnikatelů pořád co zlepšovat. Bedřichu Dandovi, předsedovi Sdružení živnostníků a podnikatelů ČR, především stále vadí složitost daní a administrativa spojená s jejich placením. V současné době se moříme s daňovým přiznáním, tak bychom viděli jistě více a radostněji, kdyby bylo daňové přiznání každý rok stejné a jednodušší, na jednu stranu A4. Navíc není žádný důvod měnit formuláře, komentuje Danda.

Většina podnikatelů se k tomuto názoru připojuje. Živnostníci by navíc rádi uvítali naplnění slibů politiků, aby se sloučilo sociální a zdravotní pojištění a daně na jedno centrální místo a s tím i související jenom jeden formulář. Čtěte také: První vlašťovka reformy daní. Vláda nastolí nový daňový řád.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).