Hlavní navigace

Přerušení živnosti se nebude muset hlásit, pomůže to statisícům živnostníků

Autor: 329515
Daniel Morávek

Poslanecká sněmovna v rámci snížení byrokratické zátěže schválila zákon, který ruší podnikatelům povinnost hlásit na živnostenský úřad přerušení své činnosti. Ti si budou moci sami vybrat, zda úřadu tuto skutečnost řeknou.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Poslaneckou sněmovnou prošel minulý týden zákon, který by podnikatelům snížit administrativní zátěž. Jedna z novinek se zřejmě také dotkne živnostenského zákona. Pokud zákon podpoří i senát a prezident, živnostníci by nemuseli živnostenskému úřadu hlásit, že přerušují svoji živnost.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se stávající povinnost ohlašovat přerušení živnosti 6 měsíců předem stejně těžko dokazovala. Nová úprava tak může pomoci statisícům podnikatelů. Jenom vloni přerušilo svoji živnost takřka 200 000 živnos­tníků. Samotní podnikatelé pak změnu vítají, avšak stále upozorňují, že v oblasti byrokracie má Česko stále co zlepšovat.

Přerušení delší než 6 měsíců se nyní musí hlásit

Ještě před velkou novelou živnostenského zákona z roku 2008 platilo, že živnost šlo přerušit pouze na 2 roky. Přestože do té doby nezačal živnostník opět podnikat, jeho živnost se mu po dvou letech automaticky obnovila. Docházelo tak k situacím, kdy živnostník svoji činnost přerušil a přestal se o ni zajímat. Živnost se mu však za dva roky obnovila a jemu tak vznikly nároky vůči zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Všechno změnila až novela živnostenského zákona z léta 2008, která s drobnými úpravami platí doteď. Podle stávajícího živnostenského zákona lze živnost přerušit na jakoukoli dobu, kterou si podnikatel zvolí. Může ji přerušit na rok, ale i třeba na třicet let. Legislativa živnostníkovi pouze přikazuje, aby v případě přerušení delšího než 6 měsíců, tuto skutečnost nahlásil písemně předem živnostenskému úřadu. Živnost se pak považuje za přerušenou od dne, kdy na úřad dojde oznámení o přerušení, či ode dne, které je v oznámení uvedeno. Čtěte také: Nový živnostenský zákon už zítra, většina podnikatelů ho vítá.

Jak však upozorňuje ministerstvo průmyslu a obchodu, tato povinnost podnikatelů se jen stěží vymáhá. Pokud totiž za podnikateli přijde kontrola s tím, že svoji činnost přerušil na dobu delší než šest měsíců a úřadu to neoznámil, může podnikatel jednoduše říci, že to není pravda a že svoji živnost přerušil teprve včera. Novela dává podnikateli možnost oznámit přerušení živnosti na jakoukoliv určitou dobu, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Toto ustanovení bylo častokrát kritizováno, neboť lze jen stěží někomu dokázat, že oznamovací povinnost o přerušení živnosti porušil. Zmíněné ustanovení tak rozhodně v praxi neplnilo tu funkci, která jím byla sledována, přidal se Pavel Fabian z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Nově se rovněž taxativně stanovují povinnosti vyplývající ze živnostenského zákona, které podnikatel nemusí v době, kdy má přerušeno provozování živnosti, plnit. Jedná se například o to, že nemusí označovat místo podnikání či že nemusí označovat provozovnu provozní dobou. To, že podnikatel přeruší činnost a nebude to muset oznámit živnostenskému úřadu, ovšem neznamená, že mu mizí ohlašovací povinnosti vůči další státním orgánům. U finančních úřadů, zdravotních pojišťoven a ČSSZ zůstává vše při starém.

Zákon nyní míří do senátu. Pokud k němu nebude mít ani horní komora parlamentu výhrady a podepíše jej i prezident, měl by vstoupit v účinnost ještě během tohoto roku. Čtěte také: Z diskuze: Mateřská dovolená a přerušení živnosti.

Banner - Jak na daně

Vítaná pomoc pro 200 000 živnostníků

Že se nejedná o úplně bezvýznamnou změnu, dokazují statistiky ministerstva průmyslu a obchodu z loňského roku, kdy ohlásilo přerušení živnosti 193 677 podni­katelů. Čísla potvrzují také samotné živnostenské úřady. V průběhu minulého roku přerušilo živnost cca 8 % podnikatelů evidovaných naším živnostenským úřadem, uvedla serveru Podnikatel.cz Jitka Prchalová, vedoucí živnostenského úřadu v Jablonci nad Nisou.

Také podle samotných podnikatelů se jedná o přínosnou změnu, přestože s ní většina z oslovených zatím nemá žádné zkušenosti. Samozřejmě je to pozitivní krok, ušetří to mnoho času a práce navíc s přerušováním živnosti. Hlavně pro ty, co to mají jako vedlejší příjem a příjmy nemají stálé, domnívá se živnostník Zdeněk Svoboda, který se živí osvětlováním kulturních a jiných akcí.

Rozhodně je ale v oblasti byrokracie podle podnikatelů pořád co zlepšovat. Bedřichu Dandovi, předsedovi Sdružení živnostníků a podnikatelů ČR, především stále vadí složitost daní a administrativa spojená s jejich placením. V současné době se moříme s daňovým přiznáním, tak bychom viděli jistě více a radostněji, kdyby bylo daňové přiznání každý rok stejné a jednodušší, na jednu stranu A4. Navíc není žádný důvod měnit formuláře, komentuje Danda.

Většina podnikatelů se k tomuto názoru připojuje. Živnostníci by navíc rádi uvítali naplnění slibů politiků, aby se sloučilo sociální a zdravotní pojištění a daně na jedno centrální místo a s tím i související jenom jeden formulář. Čtěte také: První vlašťovka reformy daní. Vláda nastolí nový daňový řád.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).