Hlavní navigace

Přestali jste přijímat evidované tržby? Co je třeba s ukončením EET učinit?

Jana Knížková

Jaké povinnosti má podnikatel, kterému zanikla povinnost evidovat tržby, například tím, že ukončil svou podnikatelskou činnost?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejčastějším důvodem, proč podnikateli zaniká povinnost evidovat tržby, je právě ukončení výkonu podnikatelské činnosti, ale také třeba omezení přijímání plateb uskutečňovaných některou z hotovostních forem. Jaké kroky je třeba v souvislosti s ukončením evidence tržeb učinit?

Co je třeba hlásit a kde? 

Jak uvádí Generální finanční ředitelství na svých webových stránkách, podnikatel není povinen oznamovat správci daně skutečnost, že nepřijímá evidované tržby. 

Jedinou povinností poplatníka, kterou mu také stanoví zákon o evidenci tržeb, je, oznámit změny údajů o provozovnách, čímž se rozumí mimo jiné též oznámení skutečnosti, že daná provozovna již není provozovnou ve smyslu zákona o evidenci tržeb, tj. nedochází v ní k přijímání tržeb podléhajících evidenci tržeb. 

V takové situaci je nezbytné přistoupit ke zrušení provozovny, ve které docházelo k přijímání evidovaných tržeb, a to formou změny stavu dané provozovny v aplikaci Elektronická evidence tržeb na Daňovém portálu z aktivní na zrušenou. Pokud by se jednalo pouze o dočasné přerušení podnikání, lze obdobným způsobem nastavit stav provozovny na přerušenou.

Pokud již poplatník není povinen zasílat údaje o jím přijímaných tržbách, může přistoupit ke zneplatnění certifikátu. Postup pro zneplatnění certifikátu je uveden na webových stránkách finanční správy. 

Dále je možné zrušit i přístup do aplikace Elektronická evidence tržeb, a to přes záložku Uživatelé. Jak ale finanční správa upozorňuje, poplatník by měl při zvažování, zda k tomuto kroku přistoupí, zohlednit skutečnost, že úplným zrušením přístupu do aplikace Elektronická evidence tržeb ztratí možnost nahlížení na data, která do systému Finanční správy ČR doposud zasílal.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Kontroly EET jsou čím dál častější

Kontroloři z berňáku odhalili další případ, kdy byly vydávány falešné účtenky. Jednalo se o jednu z vyhlášených restaurací v Praze. Podrobněji v článku Tisíce falešných účtenek, přes 13 tisíc zatajených tržeb. Jaká hrozí sankce?

Co dalšího přinesl uplynulý týden? 

V letním období je časté zaměstnávání brigádníků, a to i z řad starobních důchodců. Mohou však všichni a vždy pracovat bez omezení a jak je to s odvody? Odpovědi na otázky přináší článek Zaměstnávání starobních důchodců má své výhody i úskalí

Překážky definuje zákoník práce. V minimální výši je musí zaměstnavatel vždy poskytnout. Které z nich jsou placené a poskytují se i registrovaným partnerům? Odpovědi čtěte v textu Zubař, svatba, zpožděný autobus. Kdy má zaměstnanec nárok na placené volno?

Diners Vánoce 2019

Podnikatelé, buďte obezřetní, ať zbytečně nepřijdete o peníze. Tváří se jako oficiální rejstřík dlužníků, přitom jen podvodným způsobem loudí poplatky a vydává bezcenné potvrzení o bezdlužnosti. Více v článku Centrální registr dlužníků ČR opět v kurzu, podvodný web zaměstnává ČOIku

Příběh podnikatele

Dováží a prodává látky, krom toho také pořádá kurzy šití. Za podnikáním přitom u Jany Pelánové stál osobní zlom. Kvůli zdraví odešla z neziskovky a začala pracovat na sebe. Přečtěte si celý její příběh v článku Nejdřív si ušila záclonky na chalupu. Teď prodává látky a pořádá kurzy šití

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).