Hlavní navigace

Přestěhovat se za prací? Ano už říká 7 z 10 Čechů

11. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Zažitý zvyk, že se nestěhujeme za prací, přestává platit. Pracovní mobilita se stává nutností, ale i možností získání nových kontaktů nebo motivace.

Stále více Čechů je ochotno stěhovat se kvůli práci. Doba nás donutila změnit názor a začít se chovat jako lidé v jiných zemích. Výsledky průzkumu společnosti KPMG ukazují, že kvůli zaměstnání je ochotno se přestěhovat rovných 70 % Čechů. Bezmála třetina se pak nebrání ani nabídce ze zahraničí. Zdá se, že začínáme bořit jeden z největších národních mýtů o nízké pracovní mobilitě Čechů. Na konci ekonomické recese si totiž dobře uvědomujeme finanční rizika spojená s přehnaným patriotismem a začínáme být otevření nabídkám z jiných pracovních trhů, komentuje výsledky průzkumu Otakar Hora.

Za prácí jsou ochotni stěhovat se především mladší lidé bez závazků. Zatímco lidé do 30 let nemají se stěhováním žádný problém, další skupiny se řídí vzorcem: čím vyšší věk, tím nižší ochota se stěhovat. Jakmile přijde rodina, budují si lidé zázemí a stávají se závislejší na okolí i lokalitě. Překvapivě jsou v otázce změny prostředí kvůli práci mnohem flexibilnější ženy. Svůj stávající domov by kvůli práci bylo schopno opustit 75 % z nich. Muži by váhali mnohem více a změnu by nakonec volilo jen 67 % z dotázaných. Výsledky naznačují, že ženy se začínají čím dál více na pracovním trhu prosazovat, jsou ambicióznější, a logicky tedy i ochotnější se přizpůsobit požadavkům svého zaměstnavatele, říká Otakar Hora.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Sbalit kufry a přestěhovat se za prací už není takovou překážkou jako kdysi. 

Ukazuje se, že stále více lidí je ochotno se za prací přestěhovat, ale brání jim v tom nejrůznější faktory. Často to bývá zatížení hypotékou. Proto bývá volen dvojí život, který spočívá v tom, že se lidé stěhují jen po dobu pracovního týdne, víkend tráví ve své domovině. Nejčastěji takto žijí pracovníci s nejnižším vzděláním, protože nabídka dělnických profesí bývá v místě malá. U této skupiny se dojíždění a stěhování za prací stává nutností. Naopak vysokoškoláci vnímají dojíždění nebo stěhování kvůli práci jako příležitost k získání nových zkušeností a lepšího platového ohodnocení. Tři čtvrtiny vysokoškoláků by se byly ochotny přestěhovaly trvale, 48 % dokonce i do zahraničí.

Dilema snad ale bude muset řešit méně lidí. Trh práce totiž po roce a půl začíná mírně růst. Může za to konec recese české ekonomiky. Dokladem tje počet zveřejněných volných pozic na serveru Jobs.cz. Během září jich bylo více než za stejný měsíc před rokem a o 2,5 % více než v srpnu. Na větší oživení si ale ještě budeme muset počkat. Nárůst u pozic na plný úvazek je prozatím jen velmi mírný, oživení se ve větší míře na pracovním trhu promítne až s odstupem několika měsíců. Zaměstnavatelé však navzdory přetrvávající opatrnosti hledají způsoby, jak flexibilně zvýšit své kapacity a připravit se na slibné předvánoční období. Odráží se to především v počtu brigádnických míst, kterých firmy v září obsazovaly nejvíce od propuknutí krize před pěti lety, uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz.

Největší nárůst počtu nových pracovních míst je patrný ve výrobě, strojírenství, logistice, vývoji a službách. Počet uchazečů o zaměstnání ale zůstává velmi vysoký a tak je o volná místa velký boj. Největší problém s uplatněním budou mít i nadále lidé nad padesát let a ti s nižším vzděláním.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).