Hlavní navigace

Při bezhotovostní platbě daní musíte znát správná čísla účtů. Máme jejich seznam

31. 1. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro každý typ daně je určen jiný bankovní účet. Finanční správa zveřejnila jejich přehledný seznam.

Jeden ze způsobů, jak uhradit daně finančnímu úřadu, je prostřednictvím bezhotovostního převodu. Pokud se poplatník rozhodne daň zaplatit například přes internetové bankovnictví, měl by zjistit správné číslo účtu příslušného finančního úřadu.

Daně se platí příslušnému finančnímu úřadu v české měně. Při každé platbě musí být uvedeno, na kterou daň je platba určena. Správné určení platby a její správné nasměrování v tomto smyslu znamená zaplatit na správný bankovní účet správce daně (finančního úřadu) místně příslušného pro danou daň a daný daňový subjekt, uvádí Finanční správa ČR na svých webových stránkách. 

To se skládá z předčíslí bankovního účtu (definuje daň), matrikové části (definuje finanční úřad) a z kódu banky, který je vždy 0710 (ČNB).

Variabilní symbol je pak buď přidělené daňové identifikační číslo (DIČ), pokud jej máte, nebo rodné číslo. Právnické osoby pak vyplňují své IČ. U bezhotovostních plateb se též využívá konstantní symbol 1148.

Využijte přehledný seznam bankovních účtů

Finanční správa pro plátce zveřejnila přehledný seznam bankovních účtů finančních úřadů nejčastěji placených daní. Najdou v něm bankovní účty finančních úřadů pro placení daně z příjmů fyzických osob podávajících přiznání, daně z nemovitých věcí, daně z nabytí nemovitých věcí,  daně z převodu nemovitostí nebo například daně silniční. 

Poplatníci by však měli mít na paměti, že u platby daní bezhotovostním převodem na bankovní účet příslušného finančního úřadu je potřeba počítat s časovou rezervou a platbu provést s dostatečným předstihem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).