Hlavní navigace

Přijetí eura? Obavy mají především menší podnikatelé a firmy

18. 7. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Češi patří mezi největší odpůrce, co se přijetí eura týká. V podnikatelské sféře by s přijetím posečkali především menší podnikatelé a firmy.

Firmy a podnikatelé využívají euro ať už pro vklady nebo úvěry. Na účtech drží v eurech 18 – 20 % z celkových vkladů. Pokud jde o eurové úvěry podnikům, jejich podíl se v závislosti na průběhu cyklu a na vývoji devizového kurzu v posledních deseti letech pohyboval od 18 do 28 %. Přijetí úvěru v eurech je logické řešení pro firemní sféru s inkasem v eurech a s investicemi z dovozu z eurozóny.

Čtěte také: Kde by se měla podle podnikatelů vláda angažovat? Hlavně snižovat byrokracii

I přesto není v podnikatelské sféře podpora pro přijetí eura. Obavy se objevují především u menších podnikatelů a firem a k posečkání s přijetím se přiklání či bez názoru je na 76 % podnikatelů oslovených Hospodářskou komorou ČR, která se společně s Českou bankovní asociací zajímala o postoj k euru jak ze strany podnikatelů, tak domácností. Podniky si nepřejí, aby vláda hned zkraje svého mandátu stanovila pevný budoucí termín pro jeho přijetí. Výsledky jsou přitom podobné bez ohledu na velikost firmy a/nebo výši jejího obratu, uvádí prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý

Kdo přijetí eura odnese nejvíc? 

Podle jeho slov by se přijetí eura v tuto chvíli negativně dotklo především malých a drobných podnikatelů. Musíme brát v potaz, že podnikatelé v naší zemi nejsou výhradně jen exportéři a pro celou řadu zejména mikro a malých podniků by znamenal přechod na euro jen čisté náklady, třeba v souvislosti se změnou účtu či banky, s úpravami v účetnictví, v dokumentech nebo ve smlouvách, upřesňuje Dlouhý.

Jaká jsou pozitiva přijetí eura?

Existence eura má řadu pozitiv. Euro zpočátku pomohlo k většímu obchodu a rychlejšímu růstu zemí eurozóny. Napomohlo i těsnějšímu politickému dialogu participujících zemí. Jak ukázala poslední krize, nepomohlo ale členským zemím k silnější ochraně proti vnějším šokům. Přesto, že zavedení eura bylo podle mého názoru předčasné a euro je stále „nedospělá“ měna, domníváme se, že existuje reálná šance na jeho přežití, podotýká Dlouhý.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).