Hlavní navigace

Příjmy státního rozpočtu mají příští rok vzrůst

6. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda projedná na svém zítřejším zasedání návrh státního rozpočtu pro rok 2012. Ministerstvo financí, které rozpočet sestavilo, počítá s příjmy ve výši 1084 miliard korun a výdaji ve výši 1189 miliard korun. Deficit státního rozpočtu by tak měl činit 105 miliard korun, což odpovídá 3,5 % HDP.

Je to vládní návrh, za tím si vláda musí stát a neexistuje, aby se některý ministr nebo někteří ministři koaliční strany od toho rozpočtu odtáhli. Je to zásadní zákon, je to zákon roku, je to víc než jednotlivý, byť třeba důležitý reformní krok, řekl premiér Petr Nečas s tím, že si nedovede představit, že by tento zákon ministři nepodpořili.

Plánovaný schodek na příští rok je o třicet miliard nižší než deficit, se kterým stát hospodaří v roce 2011. Pro letošní rok se totiž počítá s příjmy ve výši 1044 miliard korun a výdaji ve výši 1179 miliard korun a schodkem 135 miliard korun. Oproti letošku se tedy v roce 2012 mají o 40 miliard korun zvýšit příjmy a o 10 miliard korun klesnout výdaje.

Součást předkládaného zákona tvoří i rozpočtová dokumentace včetně návrhu střednědobých výdajových rámců a návrh střednědobého výhledu státního rozpočtu na roky 2013 až 2014. Ministerstvo financí předpokládá, že návrh státního rozpočtu bude ještě upraven podle výsledků jednání vlády, a to včetně doladění vnitřní konzistence, vazeb a metodické správnosti rozpočtů kapitol a dalších příloh rozpočtové dokumentace, uvedla vláda na svém webu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).