Hlavní navigace

Příklad dobře vydaných zajišťováků? Podnikatele z Chrudimska obvinila i policie

29. 5. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Majitel firmy KM Plus, na kterou byly vydány zajišťovací příkazy, a další tři podnikatelé nyní čelí i trestnímu stíhání za podvodné vylákání evropských dotací.

V případě odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody v délce trvání 5 až 10 let. Soudy už dříve zamítly žalobu podnikatele na postup finanční správy, která na firmu KM Plus vydala zajišťovací příkazy.

Zajišťovací příkazy potvrdil i soud

Případ firmy KM Plus, který minulý rok medializoval pořad Seznamu Zvláštní vyšetřování, se dostal do další fáze. Policisté pardubické hospodářské kriminálky zahájili trestní stíhání majitele firmy Michala Kovárníka a dalších tří mužů-podnikatelů ve věku od 40 do 51 let, které obvinili ze spáchání zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie.

Policie se případu věnovala už od roku 2016, a to na základě podání Finančního úřadu pro Kraj Vysočina, Územního pracoviště ve Žďáru nad Sázavou. Souběžně tak probíhalo daňové i trestní řízení, ale rovněž i činnost oddělení kontroly zvláštních činností FÚ pro Pardubický kraj. Daňové řízení skončilo vydáním zajišťovacích příkazů. Podnikatel se zajišťovacím příkazům bránil žalobou, tu však soudy loni zamítly. V rozsudku pak uvedly: zákonem stanovené podmínky pro vydání zajišťovacích příkazů v daném případě dle názoru soudu splněny byly, správní orgány nepostupovaly svévolně a jejich rozhodnutí jsou přezkoumatelná, resp. byla způsobem odpovídajícím povaze a okolnostem věci odůvodněna.

Problematika zajišťovacích příkazů na serveru Podnikatel.cz:

Také podle policie se podnikatel dopustil podvodu

Nyní čelí podnikatel i trestnímu stíhání, jelikož je podle policie hlavní postavou celé kauzy. Ve spolupráci s dalšími třemi muži měl vymyslet a zrealizovat plán, jak podvodným způsobem získat a následně neoprávněně použít evropskou dotaci ve výši 16,4 mil. Kč. Podnikatelé s vědomím, že dodávka strojního zařízení v rámci předmětného projektu zčásti neproběhne vůbec a zčásti bude obchodní společnosti dodáno výrobní zařízení s jinými technickými vlastnostmi a parametry, předstírali existenci řetězových obchodních transakcí (nákupu a prodeje), pomocí nichž uměle navyšovali cenu těchto zařízení tak, že několikanásobně převýšila cenu obvyklou. To činili s jediným cílem – získat co nejvyšší dotaci, aby její výše plně pokryla celkové skutečně vynaložené náklady na pořízení strojního zařízení. Navíc tak mohli větší část dotace použít pro jiné než deklarované účely, doplnila Markéta Janovská, mluvčí policie Pardubického kraje.

Obvinění společně též podle policie vytvořili fiktivní smluvní dokumenty, účetní doklady o dodávkách zboží a fiktivní dokumenty k původu stávajících strojů a strojních zařízení, když např. předstírali odprodej části původních zařízení, které měly být nahrazeny zařízením z dotace, na společnost působící na Slovensku. Hlavní obviněný, který vše řídil, ve snaze znemožnit pracovníkům finanční správy a orgánům činným v trestním řízení zjistit pravý stav věci, dokonce vyhotovil nebo nechal vyhotovit k jednotlivým strojům tvořícím výrobní linku návody k obsluze a další dokumenty obsahující nepravdivé informace o původu těchto strojů, upřesnila Janovská.

Vzhledem ke specifiku samotných zařízení si kriminalisté vyžádali řadu odborných vyjádření a expertních znaleckých zkoumání, a to včetně takových odvětví jako chemie, fyzikální chemie, mechanoskopie, strojírenství, ekonomie, písmoznalectví, daktyloskopie. Provedli též výslechy desítek osob, včetně cizích státních příslušníků, např. z Itálie či Polska, a zajistili řadu písemných podkladů. Policisté rovněž podrobně analyzovali bankovní převody mezi jednotlivými společnostmi, což vedlo ke zjištění, že kupní cena za přeprodávané technologie nebyla nikdy reálně uhrazena. Zdání úhrady měl vyvolat obviněnými vytvořený řetězec fiktivních půjček a kolotoč bankovních transakcí. V případě odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody v délce trvání 5 až 10 let.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).