Hlavní navigace

Přinese více kontrolní výkaz nebo EET? Babiš je v rozporu s důvodovými zprávami

Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Podle Babiše přinesou kontrolní hlášení na daních více než elektronická evidence tržeb. Podle důvodových zpráv je tomu však přesně naopak.

Doba čtení: 1 minuta

Zavedení kontrolních hlášení přinese na daních více než elektronická evidence tržeb (EET). Na dnešní konferenci Aktuální problémy fiskální politiky to uvedl ministr financí Andrej Babiš. Babišova slova jsou však v rozporu s důvodovým zprávami k oběma opatřením. Novela DPH, která obsahovala zavedení kontrolních hlášení, počítala s tím, že opatření přinese každoročně 5 až 10 miliard korun. EET má však každý rok přinést 12 miliard korun.

Čtěte také: Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta

Babiš tvrdí něco jiného, než je v důvodových zprávách

Zavedení kontrolních hlášení u daně z přidané hodnoty bude podle Andreje Babiše z hlediska očekávání výběrů daní podstatně důležitější než připravovaná elektronická evidence tržeb. Kontrolní hlášení míří na stranu příjmů a evidence tržeb na stranu nákladů. Efektivita obou nástrojů se nesčítá, ale násobí, uvedl podle ČTK Babiš.

Že jsou obě opatření propojená, je zmiňováno i v důvodových zprávách k oběma zákonům. Podle zpráv RIA (zpráva z hodnocení dopadů regulace) se však očekává vyšší daňový výnos u EET, z které ministerstvo odhaduje 12 miliard korun ročně. U kontrolních hlášení jde o nižší částku. Lze očekávat, že zavedení kontrolního výkazu, by mohlo snížit daňové úniky u DPH měřené pomocí tzv. VAT gapu neboli daňové mezery u DPH o 5–10 %. VAT gap se v České republice pohybuje kolem 100 mld. Kč, dodatečný výběr DPH by tak mohl zpočátku činit 5–10 mld. Kč, uvádí se v důvodové zprávě k novele DPH, která hlášení zavedla.