Hlavní navigace

Připravili jsme souhrn, jak doplatit pojistné a na co si dát pozor

18. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
S podáním přehledů se zpravidla pojí také řešení doplatků, případně přeplatků na pojistném. Připravili jsme manuál, který vám s tím pomůže.

Ještě dva týdny času mají OSVČ na podání přehledů pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pokud vám vyjde na pojistném nedoplatek, máte 8 dní na jeho úhradu. Čtěte, jak můžete pojistné doplatit, na co si dát při jeho placení pozor a co udělat, pokud vám v přehledu vyjde přeplatek.

Pojistné se doplácí do 8 dnů od podání přehledu

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Víme, jak zaplatit sociální a zdravotní pojištění.

V minulosti se sice termíny pro doplacení zdravotníhosociálního pojištění lišily, už několik let ale platí stejné lhůty. Doplatky musíte uhradit do 8 dnů od reálného podání přehledu. Přehledy se přitom podávají do jednoho měsíce od termínu pro podání daňového přiznání, letos tak nejpozději 2. května. Pokud jste podali přehled včera (17. dubna), musíte pojistné uhradit do příštího pátku (25. dubna). V případě, že by termín pro doplatek vyšel na víkend nebo na svátek, počítá se nejbližší pracovní den. Za den splatnosti se bere den, kdy sociálka či zdravotní pojišťovna obdrží peníze. V případě platby složenkou nebo bezhotovostním převodem si proto nechte časovou rezervu.

Jestliže se s doplacením pojistného opozdíte, začne nabíhat penále. Jak u ČSSZ, tak u zdravotní pojišťovny činí pokuta 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. Penále se počítá ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného do dne úhrady dluhu včetně tohoto dne. Zároveň ale platí, že pokuta se nepředepíše, pokud nedosáhne za daný rok alespoň 100 korun.

Čtěte také: Máme komplexní kalendář daně z příjmů a pojištění pro OSVČ v roce 2014

Pozor na různé variabilní symboly

Co se týče možností, jak lze pojistné doplatit, můžete si vybrat hned z několika alternativ. Kromě klasické platby na pokladně můžete uhradit pojistné složenkou nebo bankovním převodem. Pozor ale na to, že v případě platby složenkou nebo převodem se liší podmínky ČSSZ a zdravotních pojišťoven. U ČSSZ musíte peníze zaslat na příslušné územní pracoviště, kde jste hlášen. Seznam kontaktů a příslušných bankovních účtů naleznete na stránkách ČSSZ. Účet, na který poslat doplatek zdravotního pojištění, zjistíte na stránkách své zdravotní pojišťovny.

Při platbě ČSSZ musíte rovněž vyplnit variabilní symbol. Ten vám sociálka dala již při registraci a vždy ho uvádí v korespondenci s vámi. Při platbě převodem byste měli uvést konstantní symbol 938 a u platby složenkou je postup stejný, konstantní symbol 379. Právě u variabilních a konstantních symbolů je situace u zdravotních pojišťoven odlišná. Jako variabilní symbol totiž funguje rodné číslo bez lomítka a při platbě složenkou se pak uvádí konstantní symbol 859 a při platbě převodem z účtu 858. Jestliže vyplníte špatný nebo žádný variabilní symbol, ihned kontaktujte příslušnou ČSSZ nebo zdravotní pojišťovnu. Poté musíte požádat o převedení platby, kde bude uvedena částka, datum platby a na který variabilní symbol chcete platbu převést.

U přeplatku si můžete vybrat, jak ho chcete využít

Nastat může samozřejmě i situace, že vám na pojistném vyjde přeplatek. Následně si můžete vybrat, jak chcete s přeplatkem naložit. Buď vám ho vrátí na účet nebo pošlou složenkou, anebo ho můžete použít na úhradu záloh na pojistné na další měsíce. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, nezapomeňte zaškrtnout svůj výběr a především doplnit číslo účtu nebo vaši adresu. 

Nezapomeňte změnit zálohy

S podáním přehledů se pojí ještě jedna důležitá věc, a to změna záloh na letošní rok. U sociálního pojištění se nová záloha platí prvně za měsíc, ve kterém byl podán přehled o příjmech a výdajích. Jestliže jste podali přehled v dubnu, novou zálohu zaplatíte prvně za duben, tedy od 1. do 20. května. Pokud pro vás platí minimální vyměřovací základ a vyšla vám záloha nižší než minimální, platíte právě minimální. Ta pro letošek činí 1894 korun. 

Komplikovanější situace ohledně záloh je u zdravotního pojištění, kdy se může stát, že je podnikatel mění za rok dvakrát. Kdo platil v loňském roce minimální zálohy, měl za povinnost je zvýšit už v platbě za leden na jejich novou minimální výši 1752 korun. Pokud pak podnikateli vyšla v přehledu pro rok 2014 vyšší záloha, musí její výši opětovně změnit. Nové zálohy se stejně jako u sociálního pojištění platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).