Hlavní navigace

Připravme podnikatele Bakalu o majetek, žádají poslanci v novém návrhu zákona

20. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Za účelem zmírnit křivdy v souvislosti s případem OKD navrhují poslanci Úsvitu znárodnit majetek podnikatele Zdeňka Bakaly. Tomu chtějí sebrat i vydavatelství.

Sedm poslanců Úsvitu již poslalo návrh zákona k projednání do poslanecké sněmovny. 

Návrh je velmi jednoduchý, jeho účelem je znárodnit majetek podnikatele Zdeňka Bakaly. Podle Úsvitu musí pykat za křivdy, ke kterým došlo v důsledku pletich dne 16. září 2004 při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko- karvinské doly, kde byl podle poslanců zřejmě zpronevěřen státní majetek v celkové hodnotě přes 20 miliard korun.

Vzhledem k tomu, že státní zástupci byli bez ospravedlnitelného důvodu dlouhodobě nečinní a Zdeňka Bakalu neobžalovali, nezbývá než tento protiprávní stav napravit zákonodárcem, píše se v návrhu zákona. 

Seberme mu vilu a vydavatelství, navrhují poslanci

Poslanci chtějí Bakalovi sebrat veškeré nemovitý a movitý majetek a podíl v obchodních společnostech, především pak ve společnosti Economia (vydává deník Hospodářské noviny a provozuje server Aktuálně.cz nebo iHNed.cz) a společnosti BM Management. 

Zdeněk Bakala by měl podle Úsvitu také přijít o vilu v obci Modrava. Majetek by měl přejít na úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho výši by vymezil finanční úřad pro Moravskoslezský kraj v Ostravě.

O návrhu budou nyní jednat poslanci. Pokud přes ně projde, půjde ke schvalování do senátu a následně k podpisu prezidenta Miloše Zemana, který již dříve sám prohlásil, že kvůli OKD by měl majetek podnikatele Zdeňka Bakaly státu propadnout. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).