Hlavní navigace

Připravuje se obchod roku, ČEZ chce koupit MUS

5. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Chystá se obchod roku, společnost ČEZ se rozhodla koupit Mosteckou uhelnou (MUS) a v posledních týdnech se rozjelo intenzivní vyjednávání. V kuloárech se hovoří o částce 28 miliard korun, kterou prý ČEZ za MUS nabídla. Existuje reálná šance, že obchod by se mohl uskutečnit ještě do konce roku. Jestliže by se firmy domluvily, jednalo by se o největší transakci roku.

V současnosti Mosteckou uhelnou vlastní čeští akcionáři. Asi nejznámějším z nich je finančník Pavel Tykač, který má v MUS 49 procent, 51 procent je pak v rukou dalších čtyř majitelů.

Jednání ale neprobíhají hladce, obě firmy si příliš nedůvěřují. MUS chce po ČEZu písemně potvrdit nabízenou cenu a ČEZ zase požaduje, aby se všichni vlastníci MUSu zavázali, že chtějí uhelnou společnost opravdu prodat. Jednání navíc komplikují soudní spory, co mezi s sebou obě firmy mají.

Předmět rozepří je skutečnost, zda měla Mostecká uhelná povinnost uzavřít s ČEZ dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí. Smlouva je přitom velmi důležitá pro stavbu elektrárny v Počeradech. Mostecká uhelná ale jedná o využití uhlí se společností E.ON., která konkuruje ČEZu. ČEZ tak na MUS podala dvě žaloby a navíc i stížnost k antiponomopolnímu úřadu. Případný prodej Mostecké uhelné by všechny spory uhasil. Dle informací z MUSu je prodej reálný, jelikož i mezi jednotlivými akcionáři jsou neshody.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).