Hlavní navigace

Zákon na zpřísnění podmínek finančního poradenství bude hotov v roce 2011

26. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí intenzivně pracuje na sjednocením podmínek distribuce na finančním trhu. Právě probíhají odborné diskuse Ministerstva financí s Českou národní bankou, profesními asociacemi působícími na finančním trhu a spotřebitelskými sdruženími. Výsledkem by měl být zákon, který zpřísní a bude regulovat podmínky nabízení, zprostředkování a poradenství v oblasti služeb na finančním trhu. Dokončen by měl být v roce 2011.

Současná situace, kdy jsou některé sektory finančního trhu z pohledu distribuce poměrně silně regulovány a jinde prakticky žádná regulace není, nepovažuji dlouhodobě za vyhovující, říká Klára Hájková, náměstkyně ministra financí zodpovědná za agendu finančního trhu. Podle ní by měla jednotná pravidla garantovat odbornost osob, které bude povinně zapsány v jednotném registru, kdy si jejich činnost budou moci spotřebitelé ověřit. Stát tím také získá kontrolu, kolik lidí tuto činnost vykonává.

Ministerstvo financí ustavilo již v březnu letošního pracovní skupinu. Ta již navrhla možné řešení v otázce nastavení společných kategorií distributorů na finančním trhu, pravidel odpovědnosti a vedení evidence ve společném registru. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFIZ) nová pravidla uvítala, stejně jako i někteří z finančních poradců, kteří zároveň upozorňují, že je nutné správně vymezit definici daného oboru, pod nímž budou osoby v registru uvedeny.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).