Hlavní navigace

Přísnější pravidla pro znalce a tlumočníky

7. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda schválila přísnější pravidla pro znalce a tlumočníky. Návrh novely zákona by měl zefektivnit dohled na činností soudních znalců a tlumočníků a dosáhnout vyšší kvality tlumočnických úkonů a znaleckých posudků, které mají významný vliv na soudní rozhodování.

Znalecké posudky často rozhodnou o výsledcích soudních sporů, znalci však za ně nenesou dostatečnou odpovědnost. Nekvalitně zpracovaný posudek může zapříčinit jak prodlužování řízení, tak i případnou újmu jeho účastníků. Novela zákona proto zavádí konkrétní přestupky. Znalcům bude možné uložit pokutu až do výše 100 000 korun, další sankce podle zákona o přestupcích a v závažných či opakovaných případech i vyškrtnutí ze seznamu znalců a tlumočníků. Přestupky bude projednávat ministerstvo spravedlnosti.

Mění se podmínky pro jmenování znalcem či tlumočníkem. Nově bude výslovně požadována plná způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost a skutečnost, že znalec (tlumočník) nebyl v posledních 3 letech vyškrtnut ze seznamu znalců (tlumočníků) pro porušení povinností plynoucích ze zákona o znalcích a tlumočnících. Zároveň se ale ruší požadavek státního občanství ČR a nahrazuje se nutností trvalého pobytu na území České republiky.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).