Hlavní navigace

Příští rok by mohlo být známo datum přijetí eura

16. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Datum, kdy Česká republika přijme euro by mohlo být stanoveno příští rok. Letos to s největší pravděpodobností ještě nebude. Na summitu Evropské unie v Bruselu to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vysvětlil, že v souvislosti s vážným stavem globální ekonomiky a pokusy o její řešení by pakt stability nemusel být v těchto dnech prioritní.

Na euro si ještě počkáme. Dnes to na bruselském summitu Evropské unie potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek. Uvedl, že letos už se termín přijetí eura s největší pravděpodobností nestanoví, nejspíše se tak stane v příštím roce. Připustil, že přijetí eura vyvolává ve vládě velké debaty, ale podle jeho názoru je to úspěšný politický projekt. Zároveň ale také zmínil, že ve dnech globální finanční krize by nemusel být pakt stability vždy tou nejvyšší prioritou, jak ukazuje chování států, které již do eurozóny patří.

Pakt stability a růstu stanovuje pravidla hospodaření v jednotlivých členských zemí eurozóny. Regulace se například týká deficitu rozpočtu, který nesmí překročit tři procenta hrubého domácího produktu ročně. Nyní, kdy se většina zemí snaží své tuzemské banky chránit poskytnutím potřebného kapitálu, je velmi pravděpodobné že tato pravidla některé země nesplní. Čtěte více: Vklady Čechů stát zajistí více, přesto nebude ručit za všechny

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).