Hlavní navigace

Přivýdělek na internetu a zdravotní pojištění

7. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podléhá přivýdělek prodejem na internetu odvodům zdravotního pojištění? Vždy záleží na tom, zda příjmy patří mezi příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, nebo jde o jinou možnost. O příjem ze samostatné výdělečné činnosti nejde, pokud by se jednalo o ostatní příjmy zdaněné podle § 10 zákona o daních z příjmů nebo o příjmy, které nejsou předmětem daně. Ty nepodléhají odvodu zdravotního pojištění. Předmětem daně by nebyl příjem z prodeje vlastního oblečení nebo oblečení svých dětí. To obvykle nebývá nakupováno a prodáváno za účelem dosažení zisku. O tzv. ostatní příjmy by se ale mohlo jednat, také v případě, že zjevně nejde o opakovaný příjem. Činnost by byla svým charakterem nahodilá.

Nejpravděpodobněji se jedná o příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Podle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny není ani podstatné, zda má prodejce živnostenské oprávnění. Taková osoba musí být přihlášena u své zdravotní pojišťovny jako osoba samostatně výdělečně činná a odvádět pojistné na zdravotní pojištění formou záloh na pojistné a doplatku pojistného. Zálohy nemusí platit OSVČ, jejichž hlavním zdrojem příjmů je zaměstnání. Například ale žena na mateřské dovolené sice jako OSVČ nehradí zálohy v zákonem stanovené minimální výši (v roce 2010 je to 1 601 Kč), ale musí hradit zálohy vypočtené podle skutečné výše příjmů dle Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za předchozí rok, uvedla Viera Júdtová, specialistka externí komunikace VZP.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).