Hlavní navigace

Pro některé OSVČ brzy vyprší lhůta pro doplatek pojistného. Pak přijdou sankce

6. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na uhrazení doplatku na pojistném je lhůta osmi dnů. Pokud jste podali přehled v nejzazší možný termín, je nejvyšší čas peníze poslat.

Poslední termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu již vypršel. Mělo se tak stát nejpozději ve čtvrtek 2. května. 

Podáním přehledů povinnosti nekončí

Pokud vyšel v přehledu nedoplatek, musí jej poplatník uhradit do osmi dnů po podání tiskopisu. Jestliže byl přehled podán až v poslední den lhůty (2. května), je nutné nejpozději do pátku 10. května peníze uhradit. 

Za den platby pojistného se považuje den jeho připsání na účet příslušné OSSZ či zdravotní pojišťovny nebo den zaplacení v hotovosti na pokladně. 

U doplacení pojistného by OSVČ neměly zapomenout na odlišnosti u variabilního symbolu, díky kterému si příslušný subjekt platbu k poplatníkovi přiřadí. U zdravotních pojišťoven se jako identifikátor používá rodné číslo, u ČSSZ však jde o zvláštní číslo, které sociálka přiděluje každému podnikateli při registraci.

Za pozdní úhradu nebo za úhradu pojistného v nižší výši se platí penále. To činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá.

Podat přehledy o příjmech a výdajích a uhradit případný nedoplatek je jedna z povinností. Poplatníci by neměli zapomenout na změnu měsíčních záloh. Více v článku Po podání přehledů nezapomeňte změnit výši záloh. Koho se změna týká?

Co dalšího přinesl uplynulý týden na serveru Podnikatel.cz?

Podle NKÚ bylo vytvoření systému EET předražené a stálo více, než kolik finanční správa tvrdí. Kolik nakonec EET skutečně stála, tak dodnes není úplně jasné. Více v článku 50 milionů, či více než miliarda Kč? Tvrzení o nákladech #EET se neustále mění

GDPR zasáhlo celou řadu oblastí, ve kterých se pracuje s osobními údaji. Jak je to v případě uchovávání kopií dokladů zaměstnanců? Mohou zaměstnavatelé uchovávat kopie dokladů svých zaměstnanců? Co změnilo GDPR?

Po narození dětí přemýšlela, jakou používat kosmetiku. Žádná ji svým složením nezaujala, tak se pustila do výroby vlastních přírodních produktů. Více v článku V čisté přírodě Chřibů sbírá bylinky a pak z nich vyrábí voňavou kosmetiku

Za dveřmi jsou další dva svátky, zítra Svátek práce a za týden Den vítězství. Podobně jako na Velikonoce se ale zákaz prodeje týká jen jednoho z nich. Podrobněji v článku Další dva svátky za dveřmi a opět zmatky, který z nich budou mít obchody zavřeno

Ministerstvo tvrdí, že dvojí kvalitu potravin zakáže zákonem. Dokud ale Češi nepřestanou nekvalitní potraviny kupovat, budou jim je firmy prodávat. Čtěte komentář redaktora serveru Podnikatel.cz Daniela Morávka: Dokud budou Češi nekvalitní potraviny kupovat, budou jim je firmy prodávat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).