Hlavní navigace

Bankéři: Pro podnikatele je nyní nejdůležitější s bankou včas a otevřeně komunikovat

10. 2. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Členové Tuesday Business Network, tedy zástupci firem z různých oborů, se včera sešli nad tématem Získejte finanční svět na svoji stranu. Přednášející otevřeli tři tematické okruhy, které v době ekonomické krize a vypořádávání se s jejími důsledky nabývají u podnikalteů na aktuálnosti.

Dalibor Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz, se ve své prezentaci zabýval tématem optimalizace bankovních poplatků. Finance, které firma utratí za bankovní služby, které jsou pro její každodenní činnost nezbytné, totiž mohou – jak Chvátal ukázal – poměrně výrazně zatížit firemní rozpočet. Přitom existují řešení, jak tyto náklady snížit. Příkladně jde o tato opatření: nahradit hotovost vydávanou zaměstnancům např. při pracovní cestě některým druhem karty (kreditní apod.); otevření účtu v cizině, pokud firma provádí větší množství zahraničních bankovních transakcí; přenesení drahých bankovních služeb ke konkurenční bance.

Ivan Špirakus, generální ředitel společnosti Insia, uvedl přítomné do problematiky pojištění a pojistných částek. Podle Špirakuse je v případě pojištění nejdůležitější zodpovědět si tři základní otázky: co se pojišťuje, proti čemu a za kolik. Podělil se s podnikateli také o triky, jejichž pomocí lze dosáhnout toho, že bude pojištění opravdu účinné, dostačující, ale také přiměřeně drahé: mezi takové triky patří pravidelná aktualizace smluv, přepočet hodnot pojištěného majetku, sledování vývoje na trhu (např. výše náhrad škody, které určily soudy) nebo porovnání s ostatními podniky v odvětví.

Radim Vyhnánek, senior úvěrový analytik Citibank, uzavřel setkání informacemi o tom, jak skutečně vypadá aktuální úvěrová politika bank cílená na podnikatele. Snažíl se vyvrátit rozšířené tvrzení, že banky nyní podnikatelům peníze nepůjčují. Uvedl, že dnes jsou banky vzhledem k situaci ostražitější, chtějí po podnikatelích více informací, častější předkládání výsledků atd. Petr Nikodým, ředitel korporátního financování LBBW Bank, problematiku doplnil z pohledu další banky. Shodli se, že pro podnikatele je nyní nejdůležitější s bankou včas a otevřeně komunikovat.

skoleni_27_5

A výhled na rok 2010? Podle Nikodýma budou banky tvrdší při vymáhání pohledávek. Podle Vyhnánka se banky opět začnou dívat na to, zda jsou firmy žádající o úvěry ziskové.

Setkání uzavřelo vyhlášení výsledků ankety ZLATÝ MĚŠEC 2010 – Nejlepší finanční instituce. Výsledky:

  • kategorie obchodníci s cennými papíry – Raiffeisenbank
  • kategorie úvěrové společnosti – ŠkoFIN
  • kategorie penzijní fondy – Allianz Penzijní fond
  • kategorie pojišťovny – Allianz Pojišťovna
  • kateforie banky a družstevní záložny – Fio, družstevní záložna
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).