Hlavní navigace

Pro stát je ČEZ výhodnější než Pražská energetika

22. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro ministerstvo práce a sociálních věcí je výhodnější se zbavit akcií jedné z největších energetických firem – Pražské energetiky. Podíl, který nyní stát vlastní u PRE, je na hodnotě patnácti procent. Důvodem obchodu, který u nás nemá téměř obdoby je podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase to, že místo bezcenných papírů chce získat užitečnější majetek.

Podle Nečase chce vláda za akcie PRE chce získat cenné papíry společnosti ČEZ také proto, že stát poté prodá sedm procent této firmy. Peníze se poté použijí do fondu na dopravní instrakturu. V tuto chvíli prodal stát 2,5 procenta cenných papírů ČEZ. Tím, že vyměníme akcie PRE za akcie ČEZ, se podíl státu v ČEZ sníží o něco méně, uvedl Nečas.

Hlavním zájemcem pro koupi akcií má již dlouho zájem společnost JaT, která v oblasti energetiky považuje své investice za důležité. Nyní vlastní 34 procent podílu PRE. Případným nákupem od státu by si posílila svoji pozici ve společnosti. Většinovým podílníkem je nyní Holding PREH Město Praha a německá EnBW, píší dnešní Hospodářské noviny.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).