Hlavní navigace

Probíhá v zemědělství digitální revoluce? Moderních technologií je spousta

27. 9. 2019
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Moderní technologie pomalu, ale jistě pronikají do všech oborů. Jak je na tom zemědělství a jaké jsou zde možnosti?

Díky novým technologiím si zemědělci významně usnadňují práci. Nové technologie se netýkají jenom moderních strojů, ale velký pokrok probíhá také ohledně řízení podniků. 

Jaká je situace podle odborníků?

Podle posledního průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR zveřejněného v srpnu 2019 si 8 z 10 podnikatelů dokáže pojem digitální zemědělství spojit s konkrétní činností. To představuje značný náskok před firmami z průmyslu. Pro digitální zemědělství se rovněž používá název přesné zemědělství, což je spojováno hlavně s použitím různých metod navigace pro řízení strojů anebo např. sázení a sklízení zemědělských plodin, upřesňuje na úvod Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Jiří Souček, náměstek pro výzkum z Výzkumného ústavu zemědělské techniky, zdůrazňuje, že investování do moderních technologií je pro české zemědělství nutností. Vyplývá to zejména z nutnosti dodržovat nejrůznější standardy tak, aby byly produkty českých zemědělců konkurenceschopné a na trhu uplatnitelné. Druhým důvodem pro zavádění nových technologií je snižující se počet pracovníků v zemědělství. Ty lze zaváděním moderních technologií částečně nahradit, dodává.

Podle Jana Sovy, CEO společnosti Workswell, je zemědělství v současné době vystaveno třem velkým tlakům. Zaprvé je tu tlak na to, nasytit stále rostoucí množství obyvatel planety se stále menšími finančními náklady v poměru na jednotlivce. Zadruhé je to tlak ze strany byrokratického aparátu státu a zatřetí je to tlak na zemědělství jako největšího znečišťovatele planety. Výše uvedené tlaky vyústily v něco, co lze dnes nazvat jako precizní zemědělství. Jeho úkolem je minimalizovat náklady (například na množství použitého herbicidu), snižovat znečištění, plánovat a včasně realizovat nápravná a retenční opatření apod, vysvětluje. To pak není možné bez použití moderních technologií. 

S tím, že budoucnost v zemědělství spočívá v udržitelném, ekonomicky efektivním a ekologickém způsobu hospodaření, souhlasí také Adam SeveraCleverFarm. Podle něj trend chytrého zemědělství mezi zemědělci obecně roste. V rozhodování jsou většinou opatrní, protože je to pro ně přece jenom novinka, každopádně jakmile si vyzkouší jednoduché a intuitivní prostředí, které jim zásadně zjednodušuje práci, rádi zkouší další funkcionality, dodává.

Podívejte se na nabídku pojištění pro zemědělce: Pojištěný zemědělec se nemusí bát rozmarů počasí a ušetří díky dotacím

Jaká jsou konkrétní řešení?

Zemědělství je příkladem pro komplexní využívání hlavních technologických pilířů: určování polohy pomocí družicové navigace, použití produktů pozorování Země, jako např. mapy, digitální modely a analýzy, a pro digitální komunikaci pro přenos dat, např. pro sledování dobytka, měření a kontrolu různých parametrů. Mezi ty nejvyužívanější technologie v zemědělství patří navigační systémy, mapové systémy a meteostanice, dále řízení provozů (např. drůbežárny, kravíny), výroba krmných směsí řízená počítačem, sušení obilí nebo automatické řízení spotřeby v bioplynových stanicích nebo sledování zdravotního stavu dobytka prostřednictvím žvejkometrů apod., vyjmenovává Eva Svobodová. Pokročilé technologie zemědělci zavádějí i v oblasti energetiky. Některé operace v zemědělství jsou řešeny stále častěji s pomocí robotů: dojení, krmení, odkliz exkrementů, doplňuje dále Jiří Souček.

Společnost eAgronom nabízí zemědělcům online řešení pro řízení a správu zemědělského podniku. Využívání eAgronomu přináší mnoho výhod pro pracovníky či traktoristy po agronomy i manažery či vlastníky. Pro každého jsou přitom výhody jiné. Digitalizují tradiční obor, takže díky používání eAgronomu nemusí zemědělci používat tužku a papír – případně Excel. Mají k dispozici kompletní řešení včetně mobilní aplikace, skrze které mohou evidovat veškerá pole a činnosti, které na nich dělají. Data mají kdykoliv a kdekoliv k dispozici jak v terénu, tak u počítače, a díky přehledům mohou porovnávat efektivitu jejich činností atd., popisuje Tomáš Procházka odpovědný za marketing v eAgronom.cz

Podobný systém při řízení farmy je Agdata. Ten přenáší většinu agend dříve spravovaných „na papíře“ nebo v náročných desktopových aplikacích do mobilního telefonu a prohlížeče každého PC. Vedle systému samotného nabízí Agdata celý ekosystém hardwarových řešení. Farmář má tak k dispozici informace o veškerém dění na farmě a ušetří tak mnoho času stráveného administrativou. Ví, kde se pohybují jednotlivé stroje, kdo je obsluhuje a co s nimi dělá, jaké jsou podmínky ve stáji, zda není napadené uskladněné obilí škůdcem nebo chorobou či zda není vhodná chvíle pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin, vyjmenovává Jiří Musil, CEO ze společnosti Agdata

Tomu, co je potřeba splnit při prodeji na farmářských trzích, jsme se věnovali v našem článku Co je nutné splnit a zajistit, pokud chcete prodávat na farmářských trzích?

Zaměření na zemědělství firmy Workswell je velmi úzce specializované na systémy pro vyhodnocení vodního a teplotního stresu rostlin, a to na velkých plochách v jednotkách až desítkách hektarů. Tato informace je pak nápomocná při vyhodnocování zralosti porostu, efektivnosti a účinnosti závlahových systémů, napadení škůdci, dnes často zmiňovaných dopadů sucha a podobně. Největší využití systému si slibujeme ve specifické oblasti fynotypování, tj. šlechtění odrůd málo senzitivních na vodní stres a případně na jiné stresové faktory a zavlažování, tj. jednak plánování těchto systémů, jednak kontrola jejich efektivnosti, dodává Jan Sova. Další využití pak očekávají v oblasti krajinné ekologie. 

Inovativní a moderní řešení zemědělcům nabízí také CleverFarm. Ti na základě vlastních zkušeností a konzultací s farmáři vyvinuli aplikaci, ve které je možné evidovat agronomické činnosti jako aplikaci EPH, setí či sklizeň. Také pohlídá nitrátovou směrnici i maximální dávky na použití POR. Se senzory v aplikaci zemědělci sledují stav porostu nebo sklizně, predikují choroby nebo škůdce, aniž by museli objíždět celou farmu. CleverFarm má také své know how pro precizní zemědělství, kdy na základě satelitních snímků zemědělci vyhodnotí variabilitu polí a vytvoří mapu pro variabilní hnojení, setí a postřiky na ochranu rostlin, vysvětluje Adam Severa. Použití si chválí v akciové společnosti ASTUR Straškov (dříve Zemědělské družstvo Straškov). Díky přehlednosti aplikace šetří čas, díky chytrému hnojení i hnojivo a jsou jak efektivnější, tak výrazně snižují své náklady. Když se objeví nějaký problém s uskladněnou sklizní, třeba náhlé zvýšení teploty, tak se o tom dozvíme prakticky okamžitě, čímž můžeme ihned zakročit a předcházet tomu, že se nám tam rozmnoží nějaký škůdce, popisuje konkrétní použití Miroslav Novák z této společnosti. 

Bez znalostí to nepůjde

Eva Svobodová podotýká, že využití moderních digitálních technologií klade poměrně vysoké nároky na návrh celkového systému a integraci jednotlivých systémových dílů. Náklady na návrh a realizaci komplexního systému přitom většinou převyšují možnosti OSVČ. Pro firmy, které jsou vybaveny standardní počítačovou technikou, je přechod na digitální farmu jednodušší. Tím pádem je využití moderních technologií a nástrojů u firem v zemědělství mnohem vyšší, než je tomu u zemědělců – OSVČ. 

Přečtěte si, jak se dá podnikat s bylinkami: Podnikají s léčivými rostlinami. Čelí konkurenci, ale vidí ve své práci smysl

Předpokladem automatizace produkce je tak určitý počítačový standard a podrobná znalost a dokumentace procesů včetně obchodního modelu. Toto vyžaduje převážně nezávislé technologické poradenství, které na českém trhu dost chybí a na které OSVČ nejsou schopny nebo ochotny vynaložit finanční prostředky, doplňuje. Podle ní je v případě vážného zájmu o digitalizaci nejen v zemědělství nejlepší postup obrátit se na technologicky nezávislou poradenskou firmu, která je schopna navrhnout komplexní systémové řešení pro danou firmu. Potíž může být takovou nezávislou poradenskou firmu najít, neboť většinou jsou napojeny na velké dodavatele a z návštěvy na farmě chtějí odejít s objednávkou pro svého kooperujícího partnera a toto řešení nemusí být pro danou farmu vyhovující, dodává. 

Jiří Souček zájemcům z řad zemědělců, kteří uvažují o koupi nové technologie, doporučuje důkladné zvážení z provozního i ekonomického hlediska a ověření informací od prodejců, ideálně spojené s návštěvou podniků, kde jsou dané technologie využívány. V případě zájmu mají zemědělci možnost využít zdarma poradenství poskytované výzkumnými ústavy Ministerstva zemědělství ČR. Takovou službu poskytuje v rámci své činnosti i Výzkumný ústav zemědělské techniky, upřesňuje. Také digitální vzdělání pro potřeby zemědělství není jednoduché, protože digitalizace zemědělství má přesahy od měřicí a řídicí techniky, SW, HW komunikačních technologií až k metodám analýzy a vyhodnocování pomocí matematické statistiky.

Jan Sova říká, že v minulosti došlo v obrovské míře k úspěchu mechanizace a do značné míry nahrazení lidských svalů těmito prostředky. Dnes jeden traktorista dokáže obhospodařovat stovky hektarů zemědělské půdy, což násobně přesahuje možnosti středního rodinného statku v dobách minulých. V současné době se v jistých kruzích věří, že stejného úspěchu může být dosaženo v oblasti umělé inteligence a expertních (znalostních) systémů a přístupů. Existuje tu podle něj trend, který věří v prakticky úplné nahrazení lidského experta (zde agronoma) souborem „chytrých krabiček“ a aplikací. To je podle něj velmi scestné a tento technokratický přístup může do budoucna přinést řadu potíží. Člověk má zůstat znalcem, expertem, který (a to na různých úrovních) rozumí tomu, co se okolo něho děje, a jednotlivé „chytré krabičky“ a aplikace jsou jen nástroji, podobně jako je takovým nástrojem mikroskop nebo lupa, shrnuje. 

školení účto - duben - archivace

Podle Jiřího Musila mohou moderní komunikační technologie přinést do podnikání skutečně významný posun. Podobně jako jsme zvyklí mít ve svém telefonu přístup do svojí banky nebo internetového obchodu, měli bychom být stejně nároční na způsob, jakým řídíme své zemědělské podnikání, uzavírá.

S technologiemi pracují také na květinové farmě Loukykvět. Podívejte se: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).