Hlavní navigace

Problém není rostoucí nezaměstnanost, ale úbytek volných míst

13. 5. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 293493
Míra nezaměstnanosti v Česku se v dubnu opět zvýšila a situace začíná být již kritická. Hlavní problém však odborníci spatřují v rekordních propadech počtu volných pracovních míst. Za poslední rok jich ubylo přes sto tisíc.

Ekonomická recese již naplno propuká. Míra nezaměstnanosti vzrostla v dubnu na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky. Analytici navíc očekávají, že počet nezaměstnaných se bude zvyšovat i nadále a situace na trhu práce se podle nich stává vážnou. Na konci roku by míra nezaměstnanosti měla atakovat dokonce 9% hranici. Podíváme-li se ale do Evropy, zjistíme, že míra nezaměstnanosti u nás patří stále mezi nejnižší v EU.

Problém však odborníci spatřují jinde. Výrazně totiž ubývá počet volných pracovních míst. O jedno volné místo se v současnosti „pere“ více jak devět uchazečů. Přitom ještě v polovině roku 2008 na jedno volné pracovní místo připadali necelí dva uchazeči o práci. Za rok se tak tento poměr zhoršil více než čtyřikrát. V porovnání s dubnem loňského roku totiž ubylo více než 100 000 volných mís­t.

Nezaměstnanost dále roste

Trend negativních statistik o české ekonomice pokračuje. V dubnu totiž opět přibylo nezaměstnaných, oproti minulému měsíci o 7814 na celkových 456 726 evidovaných uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti dosáhla 7,9 %, což je nejvyšší číslo za poslední dva roky. Situace tak začíná být podle některých odborníků kritická. Čtěte také: Odstupné zaměstnanci při ukončení pracovního poměru bez hranic.

Situace na trhu práce je opravdu vážná, což dokumentují i čísla o počtu propuštěných zaměstnanců v průmyslu (v březnu se počet zaměstnanců v průmyslu snížil o 9,9 %, v únoru to bylo o 7,3 %). A to vše navzdory sezónní práci v zemědělství, ve službách a dalších oborech, tvrdí Helena Horská, analytik Raiffeisenbank.

Oproti předchozím měsícům se ale zpomalil nárůst nezaměstnanosti, v porovnání s březnem byla nezaměstnanost v dubnu jen 0,2 % vyšší. Část okresů (22) pak dokonce zaznamenala pokles nezaměstnanosti. Největší z nich eviduje úřad práce ve Znojmě, kde klesla nezaměstnanost o 10,2 %.

Přestože se v některých okresech počet nezaměstnaných snížil, ve většině z nich tomu bylo naopak. Nejvíce uchazečů o práci přibylo v okrese Plzeň-jih (o 8,5 %). Také v celkové míře nezaměstnanosti kolísají statistiky okres od okresu. Tradičně nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (2,6 %), v Praze (2,7%) a v Praze-západ (2,8 %). Nejvíce nezaměstnaných se naopak nachází v okresech Most (15,6 %), Jeseník (14,1 %) a Bruntál (14 %). Čtěte také: Nemocného zaměstnance ve zkušební době propustit nelze 

Vyplácíte při odchodu zaměstnancům odstupné?

V porovnání s Evropou si vedeme dobře

Přestože nezaměstnanost u nás roste, Česká republika stále patří mezi státy Evropské unie s nejnižší nezaměstnaností. V současnosti se nachází na pátém místě v EU. Neznamená to však, že je vyhráno nebo že se koná obrat k lepšímu, situace v průmyslu nadále není růžová a mnoha podnikům chybí objem zakázek z předchozích let, komentoval tuto skutečnost Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.

Podle Kužela mají pozitivní vliv sezónní práce, díky nimž růst nezaměstnanosti zmírňuje a některým lidem se tak opět daří nalézt pracovní uplatnění. Očekáváme, že k další stabilizaci by mohlo dojít v květnu a v červnu, kdy by míra nezaměstnanosti mohla zůstat na stejných číslech, dodal Kužel.

Nejlépe si v Evropě stojí podle harmonizované míry nezaměstnanosti Nizozemí s 2,8% nezaměstnaností. Následuje Rakousko a Kypr, které mají 4,5%, respektive 4,9% nezaměstnanost. Čtvrté je Slovinsko s 5 %. České republice patří páté místo, harmonizovaná míra nezaměstnanosti u nás dosahuje 5,5 %. Nejhůře si naopak vede Španělsko (17,4 %) a Lotyšsko (16,1 %). Čtěte také: Několik rad a tipů, jak najít a udržet kvalitní zaměstnance 

Banner - Ekonomická recese

Hlavním problémem je výrazný úbytek volných pracovních míst

Přestože nezaměstnanost roste, hlavním problémem podle odborníků leží jinde. Výrazně totiž ubývá počet volných pracovních míst. Oproti minulému měsíci klesl počet volných pracovních míst o necelých pět tisíc (4895). V porovnání s loňským dubnem pak došlo k rapidnímu snížení volných pracovních míst o více než sto tisíc. Zatímco v dubnu 2008 evidovaly úřady práce 152 267 pracovních míst, v současnosti jich úřady uvádějí „pouhých“ 50 517. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 9,0 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Jeseník (50,9), Teplice (47,8), Děčín a Karviná (oba 41,6), Bruntál (35,6) a Prostějov (30,8).

V polovině roku 2008 přitom ještě na jedno volné pracovní místo připadali necelí dva uchazeči o práci. Tempo zhoršování situace je podle všech měřítek velice rychlé, domnívá se Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. Podle Bureše se navíc situace bude ještě zhoršovat. V minulosti při tom nezaměstnanost v Česku tradičně rostla ve chvílích, když ekonomika nepřekonala alespoň 3% růst. Nečekám proto výraznější zlepšení podmínek na trhu práce minimálně do konce tohoto roku, dodává Bureš.

S tím souhlasí i další analytici. Počet nezaměstnaných stále poroste, jeho vrchol je ještě bohužel daleko před námi. Ke konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti na 9 %. Počet nezaměstnaných tak překoná půlmilionovou hranici, připojila se Helena Horská.

Podle analytiků se tak z pohledu nezaměstnanosti vrátíme o tři roky zpět, do roku 2006, kdy průměrná míra nezaměstnanosti činila 8,1 % a počet nezaměstnaných se pohyboval okolo 500 000. Neza­městnanost je silně zpožděná proměnná. I v případě, že česká ekonomika v průběhu druhé poloviny roku překoná dno současné recese, počet nezaměstnaných ještě dál poroste a to přes hranici devíti procent. Trend se začne pravděpodobně obracet až ke konci roku 2010, uzavírá Horská.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).