Hlavní navigace

Názor k článku Problém paušální daně OSVČ, o kterém se nemluví: Hypotéky a úvěry od anonym - Podle mého názoru je celá paušální daň nesmysl....

  • 7. 9. 2020 16:29

    bez přezdívky

    Podle mého názoru je celá paušální daň nesmysl. Ale budiž - třeba někdo zjistí, že je to pro něj výhodné. Docela by mě ale zajímalo, jak bych řešila situaci, do které jsem se nyní dostala.
    Podnikám jako hlavní OSVČ, k tomu mám DPP do 10.000, ze které odvádím srážkovou daň. Protože ale DPP je v sociálních službách, dostala jsem mimořádný příspěvek od státu (příspěvek pro zaměstnance ve zdravotních a sociálních službách), díky kterému se DPP o 1.000 přehoupla přes limit, tzn. je z toho odvedeno sociální, zdravotní a samozřejmě zálohová daň - protože srážková už odvést nelze. Pokud bych se do 10.ledna 2020 přihlásila k paušální dani a v průběhu roku bych se ne vlastní vinou dostala do situace, kdy nesplním podmínky - co s tím? Dejme tomu, že bych uvěřila plkům paní Schillerové, že nemusím vést žádnou evidenci, protože platím paušální daň. Najednou bych zjistila, že jsem v patové situaci - porušila jsem podmínky pro paušální daň, ale zároveň nemám evidenci příjmů, abych podala řádné DAP. Já vím, že se zatím bavíme v teoretické rovině - ale tahle hra na děsnou "výhodnost" paušální daně, aniž by byly vyřešeny všechny možné situace, je mírně řečeno nefér... Nikdo neumí říct na začátku ledna, do jaké životní situace se v průběhu roku dostane. To jsme všichni letos viděli. Takže všem svým klientům doporučuji - nenechte se nachytat a jeďte v režimu jako dosud. Pokud uplatňují výdajové paušály a nejsou plátci daně, pochybuji, že si od nich účetní vezme více než 2.000 za zpracování přiznání a přehledů. Tím pádem jsou na tom pořád lépe než se slavnou paušální daní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).