Hlavní navigace

Problémy Sazky stahují ke dnu trafikanty a další podnikatele

2. 6. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Společnost Sazka se nachází v konkursu a její další osud sledují s obavami stovky podnikatelů. Problémy Sazky se totiž promítly i do dalších oborů podnikání a řada oslovených podnikatelů hovoří o existenčních problémech.

Kritická situace okolo společnosti Sazka se nedotýká jen zaměstnanců firmy, sportovců a sázkařů, ale rovněž zasahuje do dalších oborů podnikání. Nejpostiženější skupinou se stali provozovatelé sběren Sazky a trafikanti, kteří přes terminály Sazky přijímali loterijní tikety či dobíjeli mobilní telefony. Mnozí podnikatelé dokonce hovoří o existenčních potížích. Přestože dobíjení mobilů se jim podařilo nahradit přes jiné terminály, výpadek ze sázek je pro ně významný. Trafikanty sice rovněž oslovila společnost Fortuna, pro řadu z nich však s nepřijatelnými podmínkami.

Podnikatelé rovněž velmi bedlivě sledují veškeré novinky, které se v Sazce dějí. Co se týče příčin problémů, většinou se shodují, že na vině jsou především akcionáři Sazky a vedení společnosti v čele s Alešem Hušákem. Tomu podle podnikatelů stoupla moc do hlavy, začal se chovat jako majitel společnosti a samozvaný vládce. Především proto se obávají, že Hušák vezme celou společnost ke dnu s sebou.

Potíže Sazky potápějí stovky podnikatelů

Současné problémy společnosti Sazka nesledují pouze vášniví sázkaři, ale také řada podnikatelů z různých oborů, které potíže loterijní firmy negativně ovlivňují. Kromě provozovatelů sběren Sazky mají ze stávající situace vrásky na čele také trafikanti a všichni další podnikatelé, kteří měli ve svých provozovnách sázkové terminály. Nejde přitom pouze o to, že lidé se bojí a méně sázejí. Díky problémům Sazky se totiž mnoha podnikatelům snížil počet zákazníků, jelikož motivací nákupu dalšího zboží (novin, cigaret apod.) bylo právě vsazení Sportky. Už v březnu navíc Sazka zastavila možnost dobíjení mobilů přes terminály.

V řadě případů se dá hovořit až o existenčních potížích, propad tržeb ze sázení totiž činí až 90 %. Podnikatelům ani příliš nepomáhá, že dobíjení telefonů většinou vyřešili přes jinou firmu. V současné době si vydělám pouze na náklady, a to s odřenýma ušima. V podstatě se dá hovořit o existenčních problémech, protože za takovho stavu, kdy příjmy sotva pokryjí náklady, se dlouhodobě existovat nedá, potvrdila serveru Podnikatel.cz Markéta Neužilová, která provozuje sběrnu Sazky v Domažlicích. Existenční potíže úplně nemám, ale výrazný zásah do byznys plánu to jistě je, připojil se Petr Dedek, který má ve své prodejně klíčů a zámků rovněž terminál.

Podobně hovoří i řada dalších podnikatelů a snaží se nějak svůj další postup koordinovat. Spojit se snaží především trafikanti, kteří doufají, že by jim sjednocení a společný postup mohl pomoci při jednání věřitelů. Povětšinou totiž mají u Sazky kauci na terminál, jejíž výše se pohybuje v řádu desetitisíců až statisíců. Podnikatelé se bojí, že by o peníze mohli přijít. Snahy trafikantů o sjednocení však zatím narážejí na roztříštěnost jednotlivých podnikatelů a několik vzájemně si konkurujících (mnohdy ani ještě nevzniklých) „podsdružení“, které se vzájemně osočují z neschopnosti. Čtěte také: Hráčům recese nevadí, sázkové kanceláře čekají rekordní tržby

PPF či Penta?

Možné řešení potíží s kaucí přinesla na konci dubna skupina PPF, která podnikatelům nabídla převzetí pohledávek z kaucí za loterijní společností Sazka. Předseda Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) Milan Ságner to označil za krok správným směrem. Vzhledem k tomu, že STAPT má ale v současnosti pouze malou podporu trafikantů, řada podnikatelů slova Ságnera ignoruje.

Je navíc veřejným tajemstvím, které serveru Podnikatel.cz potvrdili i sami podnikatelé, že je též obchází zástupci společnosti Fortuna a snaží se s nimi domluvit na provozu vlastního terminálu. Někteří podnikatelé s nimi smlouvu uzavřelo, jiní doufají, že Sazka situaci ustojí a spolupráci s Fortunou odmítli. Další nemalé skupině se zase nezamlouvaly podmínky, které si Fortuna kladla. Fortuna nás oslovila, avšak nabídla nám nepřijatelné podmínky, uvedli serveru Podnikatel.cz zástupci společnosti Dana.

Zároveň ne všem podnikatelům problémy Sazky činnost komplikují. Na celé situaci naopak vydělávají ti, kteří se Sazkou nespolupracovali a provozovali terminály jiných společností. Mám terminál od Lekerllandu, co je u čerpacích stanic, na kterém mně tržba z dobíjení mobilů stoupla o 60 %, dodal serveru Podnikatel.cz Ivo Flaks, který provozuje trafiku v pražské Lhotce.

Podnikatelé mají jasno, za vše může Hušák

V otázce viníka současných problémů se oslovení podnikatelé v podstatě shodují. Podle Markéty Neužilové je na vině dlouholetý šéf společnosti Aleš Hušák. Ovšem po celou dobu dělal jen to, co mu sportovní svazy v čele s ČSTV, dovolily. Akcionáři si „nevšimli“, že místo, aby jejich placený manažer pracoval pro ně, oni pracovali pro něj. Dovolili mu, aby se choval jako majitel, ne manažer, domnívá se Neužilová.

Podobný názor má i Petr Dedek, podle kterého se z manažera Hušáka stal samozvaný vládce, který už nevěděl co s penězi, které Sazka vydělávala a rozhodl si postavit si pomník. Své plány však předimenzoval a začala vznikat díra v hospodaření. Ta se stále zakrývala mohutností firmy, ale donekonečna to nešlo a když ji uviděli i strejcové z ČSTV, byla moc velká. V ten moment už moc dělat nešlo, strejcové by beztak zaplakali, tak se rozhodli, že uvěří Hušákovi i naposled a nechali ho dohrát svoji truchlohru až do hořkého konkursního konce, myslí si Petr Dedek. Čtěte více: 5 nejhorších firemních investic poslední dekády

Budoucnost Sazky stále nejistá

Loterijní gigant společnost Sazka je v konkurzu od pondělí a její představenstvo ztratilo právo nakládat s majetkem. Řízení celé firmy přešlo na insolvenčního správce Josefa Cupku, který získal příslib věřitelů, že věřitelský výbor poskytne veškerou potřebnou součinnost ve snaze získat nutné peníze k zajištění chodu společnosti. Aby se společnost udržela nad vodou, potřebuje podle předsedy věřitelského výboru Josefa Novotného až půl miliardy korun. Včera však věřitelský výbor žádnou nabídku nevybral. Neměl ovšem příliš na výběr, nabídka byla pouze jedna.

Společnost Sazka se navíc proti vyhlášení konkurzu může do 15 dnů od doručení usnesení odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. Vedení společnosti již na konci minulého týdne potvrdilo, že se rozhodnutí o konkurzu bude bránit, podle Aleše Hušáka šlo totiž o zmanipulované soudní řízení a absolutně nespravedlivý proces. Tak zmanipulované soudní řízení jsem nikdy na vlastní oči neviděl a nejen já, ale i zkušení právníci nepochybují, že vyšší soud jej celé zruší. To jsem veřejně řekl jak během soudního řízení, tak opakovaně pro média, uvedl Hušák.

Proti konkurzu se plánuje odvolat též investiční skupina Penta, která mimo jiné spravuje sázkovou společnost Fortuna. Právě Fortuna podala insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi oficiální návrh na převzetí loterijní činnosti společnosti Sazka. Fortuna za Sazku nabídla dvě až dvě a půl miliardy korun, a to v závislosti na aktuálním stavu aktiv firmy. Firma oficiálně potvrdila svůj zájem o koupi Sazky i v případě, kdyby došlo k částečnému prodeji aktiv zkrachovalé Sazky. Čtěte také: Šéf Sazky Hušák: Nejsme husa určená k oškubání

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).