Hlavní navigace

Proč 28. říjen, a ne 1. květen? Omezení otevírací doby nabízí přehlídku absurdit

23. 10. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zákon o otevírací době maloobchodu a velkoobchodu obsahuje jednu absurditu vedle druhé. Komický (a neodůvodněný) je hlavně výběr svátků. [KOMENTÁŘ]

Jen málo zákonů je tak absurdních a má tak pochybné zdůvodnění, jako je zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který před několika dny nechali poslanci projít do druhého čtení. Podle zákona mají mít obchody zavřeno na Nový rok, během Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak mohly mít otevřeno jen do 12 hodin.

Čtěte více: Omezení otevírací doby obchodů se přiblížilo, zákaz kouření se oddálil

Protekční zaměstnanci maloobchodů

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Zákon ovšem současně stanovuje výjimky. Omezení by se netýkalo prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Podle důvodové zprávy je zákon navržen kvůli tomu, že se zaměstnanci pracující ve svátek nemohou plně věnovat své rodině, neboť v době, kdy mají jejich děti volno, pracují. Ve svátek by měla být rodina pohromadě a věnovat se, mimo jiné, rodinným záležitostem, uvádí se v důvodové zprávě.

Záměr zákonodárců, aby rodiny mohly více času trávit společně, je zajisté bohulibý. Pomiňme přitom hrůzostrašnou větu, že někdo ze zákonodárců se odvažuje rodinám říkat, co by “měly” (nikoli „mohly“) ve svátcích dělat. Proč jsou však jen “privilegovaní” zaměstnanci maloobchodu a velkoobchodu? Pouze rodiny zaměstnanců maloobchodu a velkoobchodu mají svátky trávit pohromadě? Rodiny číšníků, řidičů, uklízeček v hotelích nikoli? Jde o obrovskou nespravedlnost, a pokud zákonodárci chtějí, aby rodiny byly ve svátcích spolu, měli by zakázat jakoukoli pracovní činnost.

Útok na Vietnamce nebo vietnamská lobby?

Úsměv na tváři rovněž vzbuzuje stanovení výjimek, především pak pro prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2. Proč se zaměstnanců těchto prodejen omezení netýká? Proč oni nemají právo být ve svátcích se svou rodinou? Nabízí se podezření, že předkladatelé zákona v tomto ohledu úmyslně ignorují a obírají o rodinná práva vietnamskou komunitu. Jsou to totiž právě Vietnamci, kteří “ovládli” trh s malými prodejnami potravin v Česku. Může to ale být samozřejmě naopak a jít o silnou vietnamskou lobby. Ta pod vidinou obrovských zisků, které jim mohou přinést zoufalí lidé, kteří během sedmi svátečních dní nebudou moci nakoupit ve svém oblíbeném Albertu nebo Bille, mohla tento zákon poslancům podsunout.

Klíč k výběru svátků není k nalezení

Interesantní je bez diskuze i výběr samotných svátků, jelikož se zákaz netýká všech. Na seznamu nenajdete Svátek práce (1. květen), Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. červenec), Den upálení mistra Jana Husa (6. červenec), ani Den boje za svobodu a demokracii (17. listopad). Proč se tyto čtyři svátky nedostaly na seznam, se v důvodové zprávě nedovíte a upřímně se není čemu divit. Těžko lze nějak smysluplně výběr svátků zdůvodnit.

Škarohlídi by v tom mohli vidět snahu získat podporu KSČM. Komunističtí poslanci bezesporu nemají 17. listopad mezi svými oblíbenými svátky a i svátky oslavující lidi spojené s křesťanstvím nebudou pro většinu z nich zřejmě to pravé ořechové. Už takhle navíc musí chudáci komunisté slavit Velikonoční pondělí. V tento den ale vše naštěstí zachraňují pomlázky, vajíčka a štamprličky.

O ironii toho, že zrovna na Svátek práce mají mít obchody, na rozdíl od jiných svátků, otevřeno, se asi netřeba rozepisovat.

Pro zákon hlasovala zajímavá směsice stran

Jak ale ukazuje podrobný pohled na hlasování ve sněmovně v prvním čtení, možná výběr svátků nebyl úplně od věci. Proti zamítnutí zákona hlasovala většina přítomných poslanců ČSSD. Za zákon se pochopitelně postavila i KSČM, která by nejraději umožnila zaměstnancům zůstat s rodinou svátky nesvátky 6 dní v týdnu. Možná trochu překvapivě podpořila zákon i KDU – ČSL. Při důkladnějším zamyšlení to však již tak překvapivé není. Jestliže do důvodové zprávy jakéhokoli zákona vložíte, že zákon chrání nebo podporuje rodiny, můžete si být jistí, že lidovci jej podpoří, i kdyby šlo o stavbu nové dálnice přes Pražský hrad. Nepřekvapí ani podpora poslanců z Úsvitu, kteří zřejmě vůbec netušili, o čem hlasují.

Každopádně, pokud by toto rozložení zůstalo a poslanci stran hlasovali jednotně, má tento nesmyslný zákon šanci projít. Je tak klidně možné, že příští středu budete mít poslední šanci nakoupit si v supermarketu během svátku Dne vzniku samostatného československého státu. Rozhodně ji proto nezmeškejte.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).