Hlavní navigace

Prodej na internetu, snadná cesta k výdělku. Kdy ho danit?

1. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Vyděláváte na Aukru nebo jiných aukčních serverech? Má to svá pravidla. Kdy se jedná o podnikání a kdy je nutné příjmy danit?

Prodej na Aukru či jiných aukčních serverech je jedna z cesta, jak si vydělat na internetu. Z tepla domova tak váš rodinný rozpočet jednoduše narůstá. Jenže ono to zase tak jednoduché není. I tento způsob podnikání má svá pravidla.

Už dříve jsme psali: Chcete si přivydělat na internetu? Dejte si pozor na úřady

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Jestliže si přivyděláváte prostřednictvím internetu a jedná se o činnost opakovanou a za účelem zisku, vztahují se na vás veškeré povinnosti spojené s podnikatelskou činností, například registrace na příslušné úřady.

Nejvhodnější registrace na příslušné úřady je přes centrální registrační místa živnostenských úřadů. Vyplněním jediného Jednotného registračního formuláře je možné zajistit přihlášení na ČSSZ, zdravotní pojišťovnu i registraci k daním z příjmů.

Prodáváte-li na internetu opakovaně, potřebujete živnost

Podle živnostenského zákona je živností soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, a za účelem dosažení zisku. Prodej zboží na internetu je bezesporu samostatně provozován prodejcem, na jeho zodpovědnost a s úmyslem zisku. Otazníky však visí na pojmem soustavná činnost. 

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Jestliže je jakákoliv činnost, která se běžně řídí živnostenským zákonem, konána jednorázově, nejedná se o živnost. V tomto případě může jít o jednorázový prodej oblečení či jiného zboží v internetové aukci. Například když je prodejcem matka, která rozprodává oblečení po dětech. Pokud ale bude fyzická osoba prodávat sezónní zboží pravidelně každý rok a ve stejném časovém období, za účelem zisku, podmínka soustavnosti splněna bude. Nutno poznamenat, že živnostenské úřady posuzují každý případ individuálně.

Kdy výdělky z prodeje na internetu danit

Jak píše sesterský portál Lupa.cz ve svém nedávném článku: Jak danit příjmy z Aukra a dalších serverů? Než na vás přijde kontrola, příjmy z prodeje na aukčních a dalších serverech jsou dvojího druhu..

Příjem ze samostatné činnosti, zejména příjem ze živnostenského podnikání podle § 7 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen zákon o dani z příjmu). Živnostenské podnikání je definováno jako soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.

A dále ostatní příjmy uvedené v § 10 zákona o dani z příjmu. Jedná se především o příjmy z příležitostných činností, které nejsou provozovány podnikatelem. Tyto příjmy jsou podle § 10 odst. 3 zákona o dani z příjmu osvobozeny, pokud jejich úhrn nepřesáhne za kalendářní rok 30 000 Kč (dříve byla tato hranice 20 000 Kč).

Berňák internetový prodej kontroluje

Finanční úřady mohou požadovat od aukčních serverů informace o prodejcích. Na jejich základě pak směřují své kontroly. Po prodejcích zpravidla pak žádají výpis z bankovního účtu, kde si ověřují jednotlivé platby, zda byly řádně zdaněny. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).