Hlavní navigace

Program ČSSD: O #EET ani slovo, o OSVČ jedna dvojznačná zmínka

29. 9. 2017
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Kdo čeká, že v programu ČSSD najde nějakou podrobnou část věnovanou OSVČ, bude zklamán. O OSVČ se v něm mluví jednou a navíc dvojznačně.

ČSSD zároveň sice zmiňuje, že chce obnovit daňovou progresi a zavést ji i pro firmy, konkrétní čísla ale v programu chybí. Čtěte druhý díl našeho volebního speciálu.

Některé sliby ČSSD splnila, bohužel pro podnikatele

Server Podnikatel.cz pokračuje v představování volebních programů jednotlivých politických stran, co se podnikání (a především OSVČ) a daní týká. V seriálu bude představeno 10 programů nejsilnějších stran, a to dle výzkumu celostátního volebního potenciálu Agentur Median a Kantar TNS. V minulém díle jsme představili program hnutí ANO, nyní se zaměříme na vítěze posledních voleb na ČSSD.

ČSSD byla, stejně jako hnutí ANO, celé poslední období ve vládě a je tak spoluodpovědná za naprostou většinu opatření, která kabinet v posledních čtyřech letech schválil. Právě podnikatelé přitom patřili mezi skupinu, které se legislativní novinky často, a po hříchu negativně, dotkly. Co se ale týče ČSSD, některá z opatření avizovala strana již před předchozími volbami. Chceme zavést registrační pokladny s fiskální pamětí a podpořit jejich fungování tzv. účtenkovou loterií, uvedl například serveru Podnikatel.cz tehdejší stínový ministr financí Jan Mládek.

Čtěte více: ČSSD ustupuje od daňové progrese, KSČM chce minimální mzdu 14 tisíc korun

ČSSD rovněž chtěla zavést třetí sazbu DPH pro omezený okruh komodit, což splnila. Sociální demokraté rovněž slibovali zrušení druhého pilíře důchodového systému, ke kterému opravdu došlo. ČSSD rovněž splnila svůj slib, že zvýší minimální mzdu na 12 000 Kč v roce 2018. Od příštího roku totiž minimální mzda bude činit 12 200 Kč.

Nekonečný příběh o zrušení superhrubé mzdy

I u sociálních demokratů se ale najdou nenaplněné sliby. Zrušit chtěli například superhrubou mzdu a zvýšit daň z příjmů právnických osob na 20 až 21 %. V plánu měli rovněž zavést druhou sazbu daně ve výši 25–30 % pro velké firmy ve finančním, energetickém a telekomunikačním sektoru. Ani jedna z těchto věcí ale nakonec nebyla uskutečněna. O daních a podnikání hovoří ČSSD i v aktuálním programu a některé sliby navazují na (nebo opakují) ty z roku 2013.

Sociální demokraté opět slibují zvýšit minimální mzdu, a to až na 16 tisíc korun do roku 2022. Zákonem navíc chtějí zaručit její pravidelné navyšování, aby činila minimálně 40 % průměrné mzdy. Stejně jako v posledním volebním programu ČSSD tvrdí, že zruší superhrubou mzdu. Na rozdíl od situace z roku 2013 však navíc chce znovuobnovit daňovou progresi a společné zdanění manželů.

Podle představ ČSSD má daňová progrese být udělána tak, že zvýší příjem 98 % zaměstnanců. Pouze 2 % lidí s nejvyššími příjmy se nově budou na daních podílet víc. Díky této změně dojde ke zvýšení reálných příjmů zaměstnanců v průměru o 800 až 1 200 korun, uvádí ČSSD. Jak konkrétně by takové zdanění mělo vypadat, ale v programu nepíší.

Už před časem ale ČSSD představila projekt „Spravedlivé daně“, ve kterém daňovou progresi přibližuje. Navrhované sazby daně ze superhrubé mzdy:

  • 12 % od 0 do 30 000 Kč měsíčně
  • 15 % od 30 do 40 000 Kč měsíčně
  • 25 % od 40 do 50 000 Kč měsíčně
  • 32 % 50 000 Kč a více měsíčně

Podle ČSSD by změny přinesly nižší daně všem lidem až do platu 48 955 Kč měsíčně hrubého. Mzdu do této hranice nyní pobírá přibližně 90 % zaměstnanců a nikoli 98 %, o kterých hovoří ve volebním programu.

Čtěte také: Revoluce v daních z příjmů podle ČSSD. Chudí dostanou, bohatí ostrouhají

Progresi plánuje ČSSD zavést i u podnikatelů. Snížíme daně malým a středním podnikům a zavedeme spravedlivé progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky. Zavedeme daň z prodeje podílů firem či akcií na stejné úrovni, jako jsou daněny dividendy. Vyhodnotíme, ze kterých daňových nástrojů těží jenom velké firmy, a nastavíme spravedlivý systém daňových odpočtů, který posílí malé a střední podniky, píše v programu ČSSD.

Detaily progresivního zdanění však v programu opět nenajdete. Pokud budeme opět vycházet z plánu „Spravedlivé daně“, byly by 3 sazby progresivní daně vystupňované dle výše zisku:

  • 14 % do 5 milionů Kč zisku ročně
  • 19 % mezi 5 a 100 miliony Kč zisku ročně
  • 24 % nad 100 milionů Kč zisku ročně

Progrese by fungovala jako klouzavá, tedy že ze zisku například 50 milionů Kč by se 5 milionů Kč danilo 14 % a zbylých 45 milionů Kč 19 %, Podle ČSSD by ke zvýšení daně došlo jen přibližně u 600 podniků.

Čtěte také: Spočítali jsme, jak by na firmy dopadla daňová progrese podle ČSSD

Sociální demokraté pak mají dále políčeno na banky působící v ČR, které podle nich neúměrně těží ze svého postavení na českém trhu a vykazují vysoké zisky. Jen svým mateřským firmám v zahraničí odvádějí přes 50 miliard korun ročně. Zavedeme proto progresivní daně z bankovních aktiv velkých bank a zajistíme, aby malé banky měly spravedlivé podmínky na bankovním trhu, tvrdí se v programu.

ČSSD chce dále prosadit zdanění všech korunových dluhopisů a odstranit další formy tzv. daňových optimalizací pro velké firmy. Budeme bojovat proti daňovým rájům a prosazovat jednotný systém zdanění velkých firem v celé Evropě, který bude vycházet z místa skutečné výroby a spotřeby, nikoli sídla podniku, tvrdí ČSSD. Podpořit chce i zpětné přebírání vodárenských podniků do rukou obcí, krajů a státu. Všechna síťová odvětví podrobíme dohledu jednotného regulátora, aby velcí hráči nemohli bez omezení navyšovat ceny podle svých vlastních zájmů, upřesňuje v programu

ČSSD také tvrdí, že prosadí principiální změnu systému investičních pobídek i podpůrných programů tak, aby podpora v mnohem větší míře směřovala k rozvoji technologií s vyšší přidanou hodnotou zejména v menších českých podnicích. Jako vstupní podmínka pro získání této podpory bude stanovena i minimální výše vyplacených mezd zaměstnanců. Ta se bude odvozovat od průměrné mzdy v kraji. Firmy, které budou chtít získat investiční pobídku od státu, budou muset závazně slíbit, že větší část vytvořeného zisku budou investovat v České republice, například do rozvoje nových technologií, uvádí se v programu. Stávající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ovšem systém investičních pobídek hojně využívala, a výše zmíněná kritéria neuplatňovala.

Na podporu podnikatelů má být založena Česká investiční banka, která bude poskytovat zvýhodněné úvěry především českým malým a středním podnikům a investorům.

Bez zajímavosti také není, že v celém programu není jediná zmínka o EET. Pouze jednou se pak hovoří o OSVČ, a to navíc dvojznačně. Píše se: Prosadíme rozpočtově neutrální sblížení administrativního a daňového zatížení malých družstev a podniků s OSVČ. Tím zvýšíme motivaci živnostníků zakládat malé podniky a družstva a neživořit jako soukromník, který má problém „utáhnout“ svůj provoz. V překladu se dá těmto větám rozumět tak, že se buď sníží administrativní a daňové zatížení podniků, nebo tak, že se naopak zvýší administrativní a daňové zatížení OSVČ, nebo kombinace obojího. Jinou zmínku o OSVČ v programu každopádně nenajdete.

Na veřejných službách se mají podle ČSSD podílet více lidé, kteří žijí z velkých majetků. U majetku přesahujícího 50 milionů korun chtějí sociální demokraté zavést dědickou a darovací daň na úrovni 8 % a u majetku přesahujícího 100 milionů korun ve výši 15 %. Na přímé příbuzné by se ale měla vztahovat nižší daňová sazba.

V oblasti DPH by ČSSD ráda rozšířila druhou sníženou sazbu o základní potraviny – pečivo, mléko, mléčné výrobky, maso, ryby a čerstvé ovoce a zeleninu.

ČSSD chce pak dále podpořit hlavně zaměstnance, a to například tím, že navrhuje zrušit karenční dobu a rozšířit dovolenou na 5 týdnů pro všechny pracující. Dále chtějí sociální demokraté prosadit právo na nedostupnost mimo pracovní dobu, díky kterému zaměstnavatel nemůže vymáhat splnění úkolů zadaných mimo standardní pracovní dobu. Podpoříme zaměstnance, kteří za prací neváhají dojíždět. Zavedeme daňové zvýhodnění na částečnou úhradu nákladů na cesty do práce, doplňuje se v programu.

Podle představ ČSSD se má také zvýšit částka na odpočet z daní při členství v odborové organizaci a v zákonech zakotvit vznik podnikových fondů na rekvalifikace a potřebné změny v oblastech výroby i služeb v důsledku digitalizace.

Tip na další obsah

Podívejte se, v jakém luxusním prostředí pracují zaměstnanci Alza.cz a LMC

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).