Hlavní navigace

Proklaté vánoční večírky firmy. Šéf se tam vždy dozví pravdu a ještě to zaplatí

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Redakce

(FOTOGALERIE) Firemní vánoční večírky se někdy mohou pořádně zvrtnout. Dokud se jen do rána tančí a popíjí, je to v pořádku. Kolikrát to ale dopadá úplně jinak.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jeden ze způsobů poděkování svým zaměstnancům na konci roku je firemní vánoční večírek. Na něm se hodnotí, bilancuje, ale hlavně taky hojně popíjí. Jak říká známé rčení: V alkoholu je pravda. A tady se ta pravda, pokud je dlouhodobě potlačená, téměř pokaždé projeví. A není výjimkou, že se to pravdivé říká mezi šéfem a jeho zaměstnancem.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Jednu ze svých vánočně večírkových zkušeností popsal majitel firmy TechOrg Ondřej Hlaváček: Vánoční večírky pro své zaměstnance dělám rád. Ale mám zkušenost, že se někteří zaměstnanci vybarví. Z tiché vody je najednou silný extrovert a naopak. Před několika lety se mi stalo, že mi jeden ze zaměstnanců začal ve svém opileckém stavu radit, jak mám lépe řídit tým a co všechno dělám špatně. Nepřikládal jsem tomu větší váhu, i když po delší době jsem uznal, že má pravdu. Co je řečeno na firemním večírku, by tam mělo zůstat.

Máte podobnou zkušenost. Ať už z pohledu zaměstnavatele, nebo zaměstnance. Svěřte se v diskuzi pod článkem.

Vánoční večírek si do nákladů nedáte

Náklady spojené s pořádáním vánočního večírku jsou daňově neuznatelné. Upravují to hned dva důležité zákony. Zákon o daních z příjmů toto upravuje v § 25, který obsahuje dlouhý výčet výdajů vynaložených k dosažení, zajištění a udržení příjmů, jež pro daňové účely nelze uznat. Výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary. Neméně důležitý je také zákon o DPH. Ten v § 72 říká, že je zákaz nároku na odpočet DPH u přijatých zdanitelných plnění, která zákon o daních z příjmů zařazuje do reprezentace.

BRAND Vasky

Čtěte více: Náklady na firemní večírek si z daní neodečtete. Ušetřit ale přesto můžete

Podívejte se do fotogalerie, jak může firemní vánoční večírek dopadnout

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).