Hlavní navigace

Proklaté vánoční večírky firmy. Šéf se tam vždy dozví pravdu a ještě to zaplatí

21. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
(FOTOGALERIE) Firemní vánoční večírky se někdy mohou pořádně zvrtnout. Dokud se jen do rána tančí a popíjí, je to v pořádku. Kolikrát to ale dopadá úplně jinak.

Jeden ze způsobů poděkování svým zaměstnancům na konci roku je firemní vánoční večírek. Na něm se hodnotí, bilancuje, ale hlavně taky hojně popíjí. Jak říká známé rčení: V alkoholu je pravda. A tady se ta pravda, pokud je dlouhodobě potlačená, téměř pokaždé projeví. A není výjimkou, že se to pravdivé říká mezi šéfem a jeho zaměstnancem.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Jednu ze svých vánočně večírkových zkušeností popsal majitel firmy TechOrg Ondřej Hlaváček: Vánoční večírky pro své zaměstnance dělám rád. Ale mám zkušenost, že se někteří zaměstnanci vybarví. Z tiché vody je najednou silný extrovert a naopak. Před několika lety se mi stalo, že mi jeden ze zaměstnanců začal ve svém opileckém stavu radit, jak mám lépe řídit tým a co všechno dělám špatně. Nepřikládal jsem tomu větší váhu, i když po delší době jsem uznal, že má pravdu. Co je řečeno na firemním večírku, by tam mělo zůstat.

Máte podobnou zkušenost. Ať už z pohledu zaměstnavatele, nebo zaměstnance. Svěřte se v diskuzi pod článkem.

Vánoční večírek si do nákladů nedáte

Náklady spojené s pořádáním vánočního večírku jsou daňově neuznatelné. Upravují to hned dva důležité zákony. Zákon o daních z příjmů toto upravuje v § 25, který obsahuje dlouhý výčet výdajů vynaložených k dosažení, zajištění a udržení příjmů, jež pro daňové účely nelze uznat. Výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary. Neméně důležitý je také zákon o DPH. Ten v § 72 říká, že je zákaz nároku na odpočet DPH u přijatých zdanitelných plnění, která zákon o daních z příjmů zařazuje do reprezentace.

školení-leden22-molín

Čtěte více: Náklady na firemní večírek si z daní neodečtete. Ušetřit ale přesto můžete

Podívejte se do fotogalerie, jak může firemní vánoční večírek dopadnout

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).