Hlavní navigace

Majitelé nemovitostí se bouří, pronájem více bytů má být koncesovanou živností

21. 2. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pronajímatelé tří a více bytů v jednom domě by měli mít koncesovanou živnost, navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Majitelé domů se však proti tomuto návrhu bouří a tvrdí, že je protiústavní. Pronajímatelé zároveň upozorňují, že by zákon nedopadl negativně jen na ně, ale také na nájemníky.

Boji s chudobou má pomoci koncesovaná živnost pro majitele

V rámci boje s chudobou a sociálním vyloučením chystá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) novelu živnostenského zákona, podle níž by se pronajímání více než tří bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami stalo koncesovanou živností. Novela zatím existuje v pracovní podobě a v několika variantách, o kterých se ještě bude diskutovat. Jedna z nich dokonce počítá i s tím, že by pronajímatelé museli označovat byty jako provozovny a byl by tedy do nich umožněn i vstup kontrolních orgánů.

Druhým důvodem pro zavedení pronajímání bytů jako koncesované živnosti má být dle předkladatelů i regulace Airbnb. V případě Airbnb by však už v současnosti měla většina majitelů příjmy danit jako příjmy ze samostatné činnosti. V drtivé většině případů nejde u Airbnb o pronájem, ale o poskytování ubytování. Pro posouzení druhu příjmu je klíčový charakter a časový úsek poskytovaného „ubytování“, tzn. zda je toto poskytováno relativně dlouhodobě za účelem zajištění bytové potřeby nájemce (jeho domácnosti), nebo je poskytováno přechodně, příp. krátkodobě, tj. za účelem rekreace, ubytování studentů, sezonních pracovníků apod. Dále je třeba hodnotit poskytování služeb ve spojení s ubytováním.

Čtěte více: Úřady vytáhly proti pronajímatelům přes Airbnb, čeká je dodanění a sankce

Proti pronajímatelům skrze Airbnb se navíc už loni v létě spustila velká kontrolní akce, během které byly tisíce majitelů vyzvány, aby správně danili. Finanční správa totiž získala údaje o lidech, kteří své nemovitosti přes Airbnb v Česku pronajímají. Jak navíc upozornily před několika týdny Hospodářské noviny (HN), odstartovala další vlna kontrol. Úřady začaly pronajímatele vyzývat, aby se zaregistrovali k dani z přidané hodnoty. Podle informací HN se výzvy rozesílají hlavně v Praze. Vzhledem k tomu, že Airbnb má sídlo mimo ČR, jde o přijetí služby ze zahraničí a pronajímatelé by se tak měli registrovat jako identifikované osoby.

Je to protiústavní, tvrdí majitelé

S návrhem ministerstva zařadit pronájem více bytů mezi koncesované živnosti nesouhlasí pronajímatelé, podle kterých jde o brutální zásah do vlastnického práva. Tento zásah je podle nich nepřiměřený původnímu cíli novely, kterým mělo být zlepšení situace v sociálně vyloučených oblastech. Občanské sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) je přesvědčeno, že taková změna by naopak vedla k obecnému zhoršení bytové situace, a to nejen v sociálně vyloučených lokalitách.

Podle OSMD by zavedení pronajímání bytů jako koncesované živnosti znamenalo podmínění výkonu (Ústavou garantovaného) vlastnického práva vrchnostenskému rozhodnutí o udělení (či neudělení) „povolenky“ k nabídnutí vlastních bytů na nájemní trh. Dále by to znamenalo diskriminační omezení pronajímatelů čtyř a více bytů v jednom domě oproti pronajímatelům s pouze třemi byty v tom samém domě, ale například i oproti vlastníkům třeba 50 bytů, které jsou pouze umístěny v různých budovách. Nepochybně je již toto v kolizi s čl. 11 Listiny základních práv a svobod, podle kterého má každý právo vlastnit majetek a vlastnické právo každého má stejný zákonný obsah a ochranu, komentuje Milan Krček, místopředseda OSMD, který zároveň upozornil, že v návrhu není domyšleno, co se stane s nájemníky bytů bez koncese.

školení - konsolidační balíček

Zařazení pronájmu bytů mezi koncesované živnosti by pronajímatelům přinesl i nárůst finanční a administrativní zátěže. Přeřazení mezi živnosti by sice majitelům bytů přineslo vyšší výdajový paušál, zároveň by však měli nově za povinnost hradit z příjmů z pronájmu sociální a zdravotní pojištění. Mnozí pronajímatelé by se navíc stali nuceně plátci DPH, což by pro zákonem definovanou skupinu pronajímatelů znamenalo znatelné zvýšení výdajů spojených se správou jejich nemovitostí, což by nepochybně vyvolalo další nežádoucí tlak na zvyšování nájemného, tvrdí Milan Krček.

Zmíněné opatření by podle Krčka také tvrdě postihlo všechny fyzické osoby, které jsou z různých zákonných důvodů omezeny v podnikání – soudci, policisté, státní zástupci, ale například i zaměstnanci bank či cizinci žijící mimo ČR. Je jisté, že režimové opatření by se velkou měrou dotklo a omezilo všechny slušné pronajímatele, kteří nemají nic společného s vyloučenými lokalitami, neskupují byty za účelem udělat z nich ubytovny, ale prostě se „pouze“ starají o jim svěřený majetek s péčí řádného hospodáře. V některých případech by to dokonce vedlo k nutnosti zbavit se svého majetku, upozorňuje na závěr Krček.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).