Hlavní navigace

Pronájem zahrádek zdarma? Letos už podnikatelé musí jet sami za sebe

9. 6. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
K létu patří také zahrádky, za které restaurace a další provozovny platí městům. V posledních letech měly úlevy. Jak je to letos?

Loni Česká barmanská asociace oslovila městské úřady napříč republikou s žádostí, aby podnikatelům v gastronomii prominuly poplatky za pronajímané venkovní prostory, a to pro celý kalendářní rok 2021. Jak jsme psali, na výzvu tehdy zareagovala jak velká města (Praha a Brno), tak i ta menší, jako je například Vsetín. Letos je však situace jiná.

I když už nejsou žádná omezení, gastronomické provozy na tom nejsou nejlépe. Psali jsme o tom, jak na ně má dopad zdražení cen energií, zvyšující se vstupy i náklad na mzdy. Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, pro Denik.cz současnou situaci přirovnal k potápěči, kterému dochází kyslík a neví, kdy se opět dostane na hladinu. Do restaurací se lidé vracejí pomalu. Vnitřní návštěva je na nějakých padesáti procentech a u zahrádek je to jen o čtvrtinu více. V současné době je to pro hospodské, kteří plavou v toxickém moři zdražení, velmi těžké, dodává.

Liberec podpoří ekonomické oživení služeb

V dubnu členové Rady města Liberce a Zastupitelstva města Liberce schválili změnu vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství na území města Liberce a stanovili pro rok 2022 nulovou sazbu za předzahrádky, prodejní stánky a vystavené zboží před obchody. Jejich snahou a cílem je podle ekonomického náměstka Zbyňka Karbana podpořit rychlejší ekonomické oživení této oblasti služeb v Liberci. Chtějí také zmírnit dopad enormního nárůstu cen energií, tím i dalších vstupních surovin a výrobních prostředků, a také zmínit dopad předchozích dvou let útlumu z důvodu pandemie COVID-19 na podnikatele v oblasti obchodu, stravování a cestovního ruchu. Pro podnikatele v oblasti obchodu, stravování a cestovního ruchu přichází zdražování energií v době, kdy se jim po koronavirových uzávěrách začalo dařit a zákazníci se vracejí. Drahé komodity jim teď neúměrně zvyšují náklady, doplňuje dále Zbyněk Karban.

Většina měst v úlevách už nepokračuje

Dne 6. června zastupitelstvo města Olomouce projednávalo vyhlášku o místním poplatku za užívání veřejného prostranství a vyjednalo osvobození poplatku za předzahrádky v období 1. 1. – 31. 3. a 1. 11. – 31. 12. příslušného roku. Radka Štědrá, tisková mluvčí z Magistrátu města Olomouce, uvedla, že výše osvobození činila v roce 2020 celkem 1 086 176 Kč a v loňském roce pak celkem 513 558 korun. Také v Ostravě jsou na základě vyhlášky od poplatku osvobozeny osoby užívající veřejná prostranství pro umístění zařízení sloužícího pro poskytování služeb – předzahrádky se zabudovaným technických zařízením v období od 1. 1. do 30. 4. a od 1. 11. do 31. 12. kalendářního roku v městském obvodu Ostrava – Jih nebo v městském obvodu Poruba nebo v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

O odpuštění nájmu za restaurační zahrádky v současnosti neuvažujeme, nájemní smlouvy jsou sjednávány bez úlev, sdělila serveru Podnikatel.cz Gabriela Pokorná, tisková mluvčí z Magistrátu města Ostravy. Ta však dále vyjmenovává, že statutární město Ostrava v uplynulých dvou letech podpořilo malé a střední podnikatele na území města, postižené důsledky covidových omezení, v několika vlnách ze svého rozpočtu souhrnnou částkou přes 130 mil. Kč, a to různými formami, od slev a odpuštění nájmů, odpuštění místních poplatků, až po přímé finanční dary.

Pro letošní rok Městský obvod Plzeň 3 o prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství, kterým je řešena úhrada za restaurační předzahrádky, neuvažoval, zejména s ohledem na zrušení veškerých protiepidemických opatření. Jak uvádí tisková mluvčí Martina Němcová, tak v minulosti přistoupil MO 3 k odpuštění úhrad za předzahrádky v podobě prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství v následujících termínech od 01.01.2021 do 31.08.2021 a od 12.03.2020 do 31.12.2020. Dopad do rozpočtu činil v každém roce částku zhruba ve výši 1 224 000 Kč. 

Podnikatelé se zde však mohou zapojit do projektu „Vlídné WC“ a získat tak sníženou sazbu místního poplatku za umístění své předzahrádky. Standardní sazba poplatku podle platné obecné závazné vyhlášky města činí 5 Kč za každý i započatý m2 a každý i započatý den, v případě subjektů zapojených do projektu „Vlídné WC“ se jedná o sazbu 2 Kč. Projekt „Vlídné WC“ je projekt, v rámci nějž podnikatelské subjekty poskytující služby v pohostinství umožní použití jimi provozovaných toalet třetím osobám, a to bezplatně a ve stejném rozsahu, v jakém umožňují jejich využití svým zákazníkům, vysvětluje Martina Němcová. 

Aktuálně městská část Brno-střed neuvažuje o odpuštění poplatků za provoz restauračních zahrádek. Covidová omezení již pominula a podniky mohou být naplno provozovány, dodává za Brno-střed Kateřina Dobešová, vedoucí oddělení vnějších vztahů z Úřadu městské části města Brna, Brno-střed s tím, že pro podnikatele nemají žádné plošné úlevy. Poplatky za předzahrádky opětovně vybírají i v Praze, Hradci Králové a dalších městech.

Někde je nájem zdarma bez ohledu na covid

Jak potvrdil tiskový mluvčí Magistrátu města Zlína Tomáš Melzer, letos, stejně jako v předchozích letech, jsou restaurační zahrádky ve Zlíně zdarma. Podobně je tomu ve Znojmě, a to od února roku 2019. Původně tam místní poplatek za předzahrádku činil 1 Kč/m2/den. Starosta Jan Grois k tomuto kroku dodal, že tím chtějí podpořit místní podnikatele a slibují si od toho oživení centra města. Dále podotkl, že to neznamená, že provozovatelé předzahrádek nemusejí v městské památkové rezervaci dodržovat předepsaná pravidla, která stanovují, jak by měly předzahrádky vypadat, aby vkusně doplňovaly ráz historického centra Znojma. 

BRAND23 Workshop

Vedoucí oddělení vnějších vztahů Soňa Bystřická zdůrazňuje, že žadatelé o povolení umístění předzahrádky na veřejném prostranství jsou povinni i po zrušení místního poplatku požádat o souhlas s umístěním předzahrádky na odboru majetkovém. V případě umístění předzahrádky na chodníku či místní komunikaci budou žadatelé povinni i nadále hradit správní poplatek daný zákonem po podání své žádosti o povolení zvláštního užívání pozemku za účelem provozování předzahrádky na odboru dopravy, upřesňuje.

Podívejte se na inspirativní zahrádky

Podnikatelé o individuální pomoc nežádají

Zástupci měst se shodují, že se na ně nikdo z podnikatelů neobrátil s žádostí o pomoc. V poslední době neevidujeme žádosti o individuální pomoc související s nájmem restauračních zahrádek, potvrdila Gabriela Pokorná. Výjimkou je Brno a Znojmo, kde vedení města řeší individuální žádosti místních podnikatelů. Zmínit mohu například pondělní jednání zastupitelstva, kde jeden podnikatel požádal o snížení nájemného prostor sloužících k podnikání, jelikož byl tento prostor částečně ovlivněn právě probíhající rekonstrukcí radniční věže, popisuje Soňa Bystřická s tím, že zde podnikatelé mohou využít dotačního titulu na reklamní značení svých provozoven. V Brně evidují jednotky žádostí o individuální výpomoc, jsou to například žádosti o snížení nájemného při rekonstrukci provozovny a podobně. Takové žádosti pak posuzujeme jednotlivě a nájemcům se snažíme vyjít vstříc, pokud je to možné, uzavírá Kateřina Dobešová.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).