Hlavní navigace

Propad ekonomiky nebude tak hrozný, věří analytici

12. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Dnešní data o vývoji HDP v posledním čtvrletí roku 2009 analytiky zaskočila. Místo očekáváného poklesu o 2,7 % se ekonomika propadla o 4,2 %. Ekonomové však doufají, že statistici svůj odhad v březnu vylepší.

Předběžné výsledky vývoje HDP v posledním čtvrtletí loňského roku, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, analytiky nemile překvapily. Podle dat ČSÚ se totiž ekonomika meziročně ve čtvrtém kvartále propadla o 4,2 %, zatímco analytici očekávali pokles okolo 2,7 %. Ekonomové však upozorňují, že jde pouze o předběžné výsledky a že se konečná čísla mohou ještě značně změnit.

Tuzemské hospodářství zaznamenalo pokles i v mezičtvrtletním srovnání, když oproti třetímu kvartálu došlo ke snížení o 0,6 %. Na vině je podle statistiků především 6,9% propad daní z produktů. Za tím se skrývá především DPH a také spotřební daně. To by vysvětlovalo velký rozdíl vývoje hrubého domácího produktu a přidané hodnoty, která naopak mezičtvrtletně vzrostla o 0,2 %. Tento údaj tak výsledky ekonomiky za čtvrté čtvrtletí staví do výrazně lepšího světla, vysvětlil Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Je pravděpodobné, že díky vysoké nezaměstnanosti se na horším HDP negativně projevila slabší spotřeba domácností. Naopak pozitivní vliv měl nárůst hrubé přidané hodnoty v průmyslu. Na přesnější čísla si budeme muset počkat do vyhlášení finálního údaje o HDP, doplnil Josef Novotný, finanční analytik Fio, burzovní společnosti.

ČSÚ však údaje o HDP ještě na počátku března zpřesní. Analytici proto očekávají, že by mělo dojít ke zlepšení celkových výsledků. Předběžný výsledek je třeba brát s určitou rezervou, pravděpodobnost revize dat u HDP je značná, potvrdil Brožka. Celkově se česká ekonomika v loňském roce propadla o 4,3 %, což činí největší meziroční pokles v historii Česka.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).