Hlavní navigace

Propad průmyslové výroby se neprohloubil, zůstal na 22 procentech

13. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Propad průmyslové výroby zůstává na svých číslech. Potvrzují to čerstvé údaje z Českého statistického úřadu, podle kterého se průmyslová výroba zastavila v květnu na dubnových 22 procentech. K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení. Souhrnně se dá říci: v průmyslu nic nového – průmysl se stále potácí na dně, které dosáhl jíž v lednu, a na obzoru není žádná známka zlepšování situace, okomentoval výsledky Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

To potvrzuje i Petr Smutný z Pricewaterhou­seCoopers ČR. Průmysl zatím čeká na výrazný impuls od svého největšího odběratele – Německa. Německý průmysl sice v květnu poskočil oproti předchozímu měsíci nejvíce za posledních 16 let, varoval bych však před předčasným optimismem, zdůraznil Smutný. Podle něj se jedná o krátkodobý výsledek stimulů, jako jsou dotace a šrotovné, které mohou do budoucna podvázat spotřebu.

Podle analytiků navíc české podniky trápí druhotná platební neschopnost, tedy situace, kdy firma není schopna platit své dluhy, protože nedostala zaplaceno od svých odběratelů. Tento problém bude nadále přetrvávat, uzavřel Petr Smutný.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).