Hlavní navigace

Prostřednictvím SMS se šíří vyděračský virus. Může zablokovat celý telefon

1. 8. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nový vyděračský virus, který se šíří prostřednictvím SMS zpráv, cílí především na chytré mobily. Může zašifrovat celou paměť telefonu.

Mobilní telefon je v dnešní době samozřejmost. Usnadňuje život jak běžným uživatelům, tak hlavně podnikatelům. Jen představa, že by o něj a o údaje v něm přišli, může způsobit infarktoidní stav. 

Pravděpodobnost, že se tak stane, je teď o něco vyšší. Prostřednictvím SMS zpráv se šíří nový ransomware zaměřený na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. V několika desítkách jazykových mutací včetně češtiny se snaží rozšířit do celého světa.

Ransomware je typ škodlivého kódu, který zašifruje obsah zařízení, v tomto případě mobilního telefonu či tabletu se systémem Android. Za dešifrovací klíč požaduje od majitele výkupné, vysvětluje Ondřej Šafář, tiskový mluvčí společnosti ESET. 

Co je ransomware?

Jde o druh malwaru, který zablokuje přístup k infikovanému zařízení. Tento program zpravidla vyžaduje zaplacení výkupného za zpřístupnění k zařízení.

Ransomware po své instalaci odešle lokalizovanou SMS s odkazem na stažení škodlivého kódu na všechny v telefonu uložené kontakty. Snaží se tak přimět další uživatele, aby si ransomware nainstalovali. To vše proběhne ještě předtím, než proběhne zašifrování napadeného zařízení. 

Naštěstí si i nic netušící uživatel musí všimnout špatného, pravděpodobně strojového překladu. Některé jazykové verze nedávají vůbec smysl, říká Lukáš Štefanko, analytik společnosti ESET,

BRAND 200

Česká verze SMS zprávy 

Jak mohou dát své fotografie do této aplikace, myslím, že vám musím říct.

Bezpečnostní doporučení 

  • Nastavte si v zařízení s operačním systémem Android automatické aktualizace. 
  • Stahujte si aplikace jen z oficiálních obchodů. 
  • Před instalací nové aplikace si zkontrolujte její hodnocení a recenze. 
  • Sledujte, jaká povolení aplikace vyžaduje. Pokud se vám zdají neadekvátní, aplikaci neinstalujte.
  • Mějte v telefonu nainstalovaný spolehlivý bezpečnostní software, který vás na podezřelé chování aplikace dokáže upozornit.

Tip: Online zákazník musí být na pozoru. E-shopů, které vylákají peníze, ale zboží nedodají, je stále celá řada. Jak nebezpečné e-shopy rozeznat? Je možné rozeznat podvodný e-shop?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).