Hlavní navigace

Protipirátská BSA dělá nábor udavačů na firmy. Nabízí jim podíl z odškodnění

15. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Protipirátská organizace BSA spustila kampaň na nábor lovců pirátů. Ti se zaměří na softwary ve firmách. Motivace je velká. Až 300 tisíc za jedno nahlášení.

Protipirátská organizace BSA v těchto dnech spustila na Facebooku kampaň, prostřednictvím které shání tzv. lovce pirátů. Ti mají za úkol odhalit a posléze nahlásit firmy, které užívají nelicencovaný software. Podat oznámení je možné na webu Softwarelegalne.cz.

Čtěte také: 5 vychytaných aplikací, které by neměly chybět ve firemním smartphonu


Autor: 329515

Máte ve firmě nelegální software? Zbystřete. BSA k vám posílá lovce pirátů

V České republice se nelegálně užívá 34 % softwaru a jeho komerční hodnota se pohybuje kolem 3,6 miliard korun. Nejvíce se kradou operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu, nejrůznější antivirové programy, software pro grafiky značky Adobe a projektanty Autodesk. Firmy, které nejvíce užívají nelegální software, se pohybují v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury.

Už dříve jsme psali: Pozor, startuje program placených lovců softwarových pirátů

Za jedno nahlášení statisíce

Vyplácíme 10% podíl ze zaplaceného odškodnění, a to ve výši až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody, říká Jan Hlaváč, zástupce BSA. Lovci pirátů si mohou na odměnách za svou práci přijít podle BSA až na miliardu korun.

skoleni_29_6

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Poškození výrobci softwaru mohou totiž požadovat odškodnění až ve výši trojnásobku původní ceny softwaru. Mohou žádat náhradu nelicencovaného softwaru a navíc dvojnásobek této hodnoty jako formu odškodnění. V souhrnu tak potenciál odměn přesahuje miliardu korun, dodává Jan Hlaváč.

Inspirace v oblasti odhalování korupce

Forma kampaně protipirátské organizace je inspirována kampaněmi, které odhalují korupční jednání. Podobným způsobem si BSA na piráty posvítila taky ve Velké Británii, Švédsku, v USA, Jižní Africe a nově i v Německu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).