Hlavní navigace

Protipirátská BSA dělá nábor udavačů na firmy. Nabízí jim podíl z odškodnění

15. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Protipirátská organizace BSA spustila kampaň na nábor lovců pirátů. Ti se zaměří na softwary ve firmách. Motivace je velká. Až 300 tisíc za jedno nahlášení.

Protipirátská organizace BSA v těchto dnech spustila na Facebooku kampaň, prostřednictvím které shání tzv. lovce pirátů. Ti mají za úkol odhalit a posléze nahlásit firmy, které užívají nelicencovaný software. Podat oznámení je možné na webu Softwarelegalne.cz.

Čtěte také: 5 vychytaných aplikací, které by neměly chybět ve firemním smartphonu


Autor: 329515

Máte ve firmě nelegální software? Zbystřete. BSA k vám posílá lovce pirátů

V České republice se nelegálně užívá 34 % softwaru a jeho komerční hodnota se pohybuje kolem 3,6 miliard korun. Nejvíce se kradou operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu, nejrůznější antivirové programy, software pro grafiky značky Adobe a projektanty Autodesk. Firmy, které nejvíce užívají nelegální software, se pohybují v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury.

Už dříve jsme psali: Pozor, startuje program placených lovců softwarových pirátů

Za jedno nahlášení statisíce

Vyplácíme 10% podíl ze zaplaceného odškodnění, a to ve výši až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody, říká Jan Hlaváč, zástupce BSA. Lovci pirátů si mohou na odměnách za svou práci přijít podle BSA až na miliardu korun.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Poškození výrobci softwaru mohou totiž požadovat odškodnění až ve výši trojnásobku původní ceny softwaru. Mohou žádat náhradu nelicencovaného softwaru a navíc dvojnásobek této hodnoty jako formu odškodnění. V souhrnu tak potenciál odměn přesahuje miliardu korun, dodává Jan Hlaváč.

Inspirace v oblasti odhalování korupce

Forma kampaně protipirátské organizace je inspirována kampaněmi, které odhalují korupční jednání. Podobným způsobem si BSA na piráty posvítila taky ve Velké Británii, Švédsku, v USA, Jižní Africe a nově i v Německu.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).