Hlavní navigace

Provozovatelé hazardu jsou pod drobnohledem. A platí vysoké pokuty

25. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Provozovatelé hazardu mají stále větší oplétačky s úřady. Těch, kteří překročí zákon, jsou už stovky. Loni je odhalily zvýšené kontroly.

V uplynulém roce bylo kvůli porušování pravidel loterijního zákona zahájeno 655 správních řízení. Ve srovnání s rokem 2011 se jedná o pětinový nárůst. A hned několikanásobně větší jsou počty správních řízení loňského roku při porovnání s rokem 2010. 

Za prudkým zvyšováním počtu správních řízení je neochota provozovatelů dodržovat zákony, ale především zvýšená činnost kontrolních orgánů. Na herny a další podobné podniky dohlíželo ještě donedávna necelých 20 dozorců. Teď jich má podle Ministerstva financí být až 166. Věnují se výhradně kontrole hazardu a mimo jiné se zaměřují i na to, aby se odvody tajně nevracely zpátky do heren. Navíc mohou dozorci kontrolovat herny napříč okresy, což je veliká výhoda. A mají podporu u Policie ČR a Celní správy, uvádí náměstek ministra financí Tomáš Zídek

Z čísel je jednoznačně zřejmé, že reorganizace státního dozoru zahájená v roce 2011 vedla ke zvýšené efektivitě i v roce 2012. To se odrazilo ve zvýšeném počtu zahájených správních řízení kvůli porušení povinností stanovených loterijním zákonem, komentuje aktuální vývoj ministr financí Miroslav Kalousek.


Podnikatel.cz

Ministr Kalousek si chválí činnost kontrolorů. Pokut za porušování loterijního zákona rapidně přibývá. 

Pokuty jdou do desítek milionů

Ještě citelněji než počty správní řízení narůstá výše udělených pokut. Loni na nich stát vybral 22,8 milionů korun, což v porovnání s rokem 2011 znamená nárůst o více než 100 %. Strmý nárůst postihů za překračování mezí zákona předpokládá Ministerstvo financí i nadále. A to díky převodu státního dozoru pod specializovaný finanční úřad s celostátní působností. Očekávám, že tento krok přispěje k ještě vyšší výkonnosti při postihování těch, kteří porušují loterijní zákon. Důraz bude kladen také na kontrolu správné výše odvodů z loterií, a to ve spolupráci s jednotlivými správci daně, dodává ministr Miroslav Kalousek.

účto únor klímová

Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi loni často narážel na nezajištění dozoru odpovědné osoby na zákaz vstupu osob mladších 18 let (95 případů), nevyvěšení herních plánů (78 případů) a téměř na dvou desítkách míst bylo zjištěno provozování her bez platného povolení (19 případů).

Co přinese nový loterijní zákon

Herní a hazardní byznys už rok podléhá 20% zdanění. Peníze tak jdou, na rozdíl od minulosti, přímo do státní pokladny. A připravují se další úpravy. Návrh loterijního zákona se ovšem nelíbí Evropské komisi. Podle ní brání svobodě podnikání cizích osob v České republice. Novela zákona tedy vstoupí do praxe zřejmě až od příštího roku.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).