Hlavní navigace

Provozovatelé stánků musí zbystřit. Pivo do plastového kelímku už brzy nenatočí

Evropská komise před pár dny navrhla nová pravidla pro několik druhů plastů na jedno použití. Zjistěte, koho se nová opatření dotknou.
Jana Langerová 13. 6. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Odpad v mořích je v dnešní době celosvětovým a především často probíraným tématem. 

Není divu, protože jej až z 85 % tvoří plasty, a to především ve formě mikroplastů, které se vzduchem, vodou a potravinami dostávají do našeho těla. Řešení je tedy nezbytné a neodkladné. Co se týče jednorázových plastových výrobků, ty dohromady zaujímají 70 % všech odpadků v moři. Evropská komise slíbila, že bude ambiciózní v důležitých věcech, což plastový odpad rozhodně je. Evropané musí na řešení tohoto problému pracovat společně, protože plastový odpad se nakonec dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do našich potravin, zdůrazňuje v tiskové zprávě Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise , odpovědný za udržitelný rozvoj.

Návrhy Evropské komise budou nyní předloženy k přijetí Evropskému parlamentu a Radě, přičemž Komise ostatní orgány vyzývá k tomu, aby se tímto tématem zabývaly prioritně. Jejich cílem je, aby byly pro evropské občany zajištěny hmatatelné výsledky před volbami v květnu 2019.

Úleva i příležitosti

Návrh nových pravidel souvisí se závazkem obsaženým v evropské strategii pro plasty – řešit problematiku nehospodárného a škodlivého plastového odpadu prostřednictvím legislativních opatření. Ten byl příznivě přijat Evropským parlamentem, Radou i občany a zainteresovanými stranami. Opatření by měla přispět jak k přechodu Evropy na oběhové hospodářství, tak k dosažení cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje a závazků EU v oblasti klimatu a cílů její průmyslové politiky. Směrnice vychází se stávajících pravidel a doplňuje je o další opatření týkajících se například znečišťování moří.

Kromě úlevy životního prostředí mohou plánované změny pomoci také spotřebitelům a podnikům. Jyrki Katainen, místopředseda Komise odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost, si uvědomuje, že plasty mohou být skvělá věc, ale je nutné je používat zodpovědně. Zvláště ty jednorázové nejsou ekonomicky ani ekologicky ideální a je důležité přeorientovat se na jejich udržitelné alternativy.

 Evropa se tak může dostat do čela tohoto úsilí, vytvářet produkty, po nichž bude ve světě v příštích desetiletích poptávka, a získávat z vzácných a omezených zdrojů, které máme k dispozici, vyšší hospodářskou hodnotu, dodává. Navíc když budou pro celý trh Evropské unie platit jednotná pravidla, evropské firmy mohou dosáhnout úspor a zvýší to jejich konkurenceschopnost na globálním trhu udržitelných výrobků. Navíc tak mohou před konkurenty získat také technologický náskok. S nárůstem poptávky také souhlasí Richard Schiller z firmy TRACTO s.r.o., která je u nás dodavatelem kompostovatelného nádobí. Nejdříve jsme byli odmítáni, ale nyní zaznamenáváme enormní zájem a ten bude jednoznačně stoupat, dodává.

Přečtěte si: Žížaly v kanceláři. Zlikvidují bioodpad a při schůzkách prolomí ledy

Konkrétní opatření

Nová pravidla předkládaná Evropskou komisí jsou dělaná tak, aby dosáhla co nejlepších výsledků, a opatření pro jednotlivé výrobky jsou různá. Některé z těchto produktů zakážeme a nahradíme je ekologičtějšími alternativami, aby lidé o své oblíbené výrobky nepřišli, upřesňuje Frans Timmermans. Ohledně alternativ Matúš Havíra ze společnosti ECO krabičky s.r.o upozorňuje, že například v gastronomii v podstatě na všechno existuje neplastová alternativa, kterou je bio plast a dodává: Ten se nerecykluje, ale kompostuje. Velké firmy však nejsou na tento nový sběr surovin a průmyslové kompostování připravené. 

Mezi konkrétní opatření patří: 

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce
  • Zákaz některých plastových výrobků 
  • Cíle snížení spotřeby 
  • Nové povinnosti pro výrobce
  • Cíle v oblasti sběru 
  • Požadavky na označování
  • Osvětová opatření 

Zákaz plastových výrobků se bude týkat plastových vatových tyčinek, příborů, talířů, brček, míchátek, tyček k balónkům a nápojových obalů, u kterých uzávěry a víčka nezůstávají připevněné k nádobě. Omezení plastových nádob na potraviny a nápojových kelímků bude záležet na členských státech. Ty by měly například zajistit, aby toto jednorázové nádobí nebylo nabízeno bezplatně. Do roku 2025 budou státy povinny zajistit sběr 90 % jednorázových lahví od nápojů a také budou muset zvýšit informovanost spotřebitelů o negativních dopadech jednorázového nádobí a podobně. 

Výrobce nádob na potraviny, sáčků a obalů nebo například vlhčených ubrousků nebo lehkých plastových tašek čekají pobídky k vývoji méně znečišťujících alternativ k jejich produktům a také se budou muset podílet na výdajích spojených s nakládáním s odpady, jejich úklidem a s osvětovými opatřeními. Některé produkty budou nově muset mít standardizované označení s informacemi o tom, jak se má odpad odstraňovat a jaké jsou jeho dopady na životní prostředí. To se týká například hygienických vložek, balonků nebo vlhčených ubrousků.

Dále čtěte: Čeští zemědělci si budou moci vyrábět biopaliva pro vlastní potřebu

Content_temata

Situace u nás

Co se týče České republiky, tak naše ministerstvo životního prostředí je aktivní součástí celosvětové pracovní skupiny pro snížení znečištění moří plasty, mikroplasty a dalším odpadem. Uvědomuje si tak, že tento problém vyžaduje globální řešení a bere na vědomí nutnost zavádění různých opatření. Česká republika, jako vnitrozemská země, se snaží pomoci legislativními nástroji, odpadovou strategií i dobrovolnými dohodami, dodává ve zprávě člen expertní skupiny a ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart. Ten dále také vyjmenovává, co přispívá ke snížení zatížení životního prostředí odpady, jednorázovými plasty a prevenci vzniku odpadů: Povinné zpoplatnění odnosných plastových tašek v obchodech v Česku, třídění komunálních odpadů do minimálně 5 barevných kontejnerů nebo nová iniciativa ministra Richarda Brabce DostByloPlastu. 

Matúš Havíra plánované nařízení jednoznačně vítá a vidí jej jako jediné možné východisko, jak se zbavit plastu. A to i když to podle něj bude trvat strašně dlouho. Jediná naše obava je, že jak se něco přikazuje, tak to moc lidí odradí, dodává. Richard Schiller naopak upozorňuje: Přichází doba, kdy ten, kdo používá plastové nádobí, se bude muset časem stydět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).