Hlavní navigace

Průměrná míra inflace byla v loňském roce jedno procento

11. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny spotřebitelských cen vzrostly v prosinci meziročně o jedno procento. Oproti listopadu vzrostla celková hladina o 0,2 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), která zároveň doplnil, že celková průměrná inflace za rok 2009 byla rovné jedno procento.

Podle analytiků se jedná o nejnižší číslo od roku 2003. Až do října 2009 inflace trvale zpomalovala. Své dno inflace našla v říjnu, kde se ceny dostaly 0,2 % procenta pod úroveň z roku 2008, komentovala aktuální výsledky Helena Horská, analytička Raiffeisenbank. Ta zároveň doplnila odhady pro letošní rok: Letos by se spotřebitelské ceny měly v průměru zvednout o 1,5 %. Ke konci roku, především z důvodu nízké srovnávací základny, čekáme inflaci už přes 2 %. 

Česká spořitelna vidí průměrnou inflaci pro rok 2010 na úrovni 1,6 %. Od ledna nás čeká daňový šok a negativní příspěvek ze strany regulovaných cen kvůli krizí způsobenému mírnému poklesu cen elektřiny a plynu, varuje analytik banky Martin Lobotka, který upřesnil, že korigovaná inflace bez pohonných hmot se ze záporných hodnot v první polovině roku 2010 pomalu přesune k pozitivním hodnotám. To bude důsledek minulé slabosti koruny společně s pomalým oživováním ekonomiky, doplnil Lobotka.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).