Hlavní navigace

Průmyslová i stavební produkce jsou v ČR na poklesu

14. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmyslová produkce se meziročně snížila o více než 17 %. Tržby z průmyslové činnosti jsou oproti minulému období nižší o více než 18 % a hodnota zakázek meziročně poklesla o 30 %. Ve stavební produkci byl Českým statistickým úřadem (ČSÚ) zaznamenán meziroční pokles o 5,6 %.

Průmyslová produkce je v ČR na poklesu. Meziročně se snížila o více než 17 %. Tržby odvětví poklesly oproti minulému období o více než 18 % a hodnota zakázek o 30 %. Pokles je zčásti efektem nižšího počtu pracovních dní, ale z podstatné části vlivem propadu poptávky ze zahraničí i po očištění o vliv pracovních dní. I meziměsíční dynamika je alarmující – meziměsíční sezónně očištěný pokles dosáhl 9,2 %, uvedl Martin Lobotka z oddělení ekonomických a strategických analýz České spořitelny. Dle ČSÚ přispěla nejvíce k poklesu průmyslové produkce výroba dopravních prostředků a zařízení, výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků a výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení.

Nyní už není čas otálet a je třeba neprodleně přistoupit k řešení situace. Své síly musí proto spojit podnikatelé, vláda i opozice, ale především i banky. Právě komerční banky od začátku letošního roku provozují politiku, která je přesně v rozpory se zájmy tuzemského průmyslu a celé ekonomiky. Zvyšují úročení provozních úvěrů, ačkoliv centrální banka loni hned třikrát snížila hlavní úrokovou sazbu, uvedl k situaci Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Celková stavební produkce meziročně také poklesla. Propad byl však o něco nižší – na úrovni 5,6 %. Meziměsíčně se reálně snížila o 0,2 %. Čtěte více v seriálu Finanční krize 

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).